Özel Okullar Her Gün LGS'de Birinci Olduklarını Açıklıyor

Özel Okullar Her Gün LGS'de Birinci Olduklarını Açıklıyor. Özel okular, bazı meslektaşlarının hiçbir somut veriye dayanmadan tamamen öğrencilerinin beyanları ile LGS’de kaç tene birinci çıkardıklarını sosyal medyadan ilan etmesine çok kızgın.

Gerçekten de sosyal medyayı incelediğimizde LGS‘de tüm derslerden başarı ortalamasını %85 olarak ilan eden okullarımız yanında, kaç tane birinci çıkardıklarını net rakamla veren okullar bile var.

Bize göre Derneklerin bu okullara verdiği tepkiler çok yerinde.

Çünkü LGS ile ilgili resmi sınav sonuçlarını yalnızca MEB açıklar.

Onun dışında beyana dayalı bilgilerle birinci ilan etmek yanıltıcı ve usulsüz reklam, haksız rekabetin yanında meslek etiğine de sığmaz.

Velilerimizin de MEB dışında sonuçları açıklayanlara itibar etmemeleri gerekiyor.
Peki, içlerinde köklü okulların da bulunduğu bu kurumlar neden böyle açıklamalara gerek duydu.

Bunun çeşitli sebepleri var ama içlerinden en güçlüsü tabii ki maddi kaygılar.
Salgın sürecinden sıkıntılı çıkan özel okulların gelecek yılki en büyük korkusu öğrenci bulamama ve zarar etme endişesi.
Bunun önüne geçmek içinde bazen böyle kantarın topuzunu kaçıran davranışlar sergileyebiliyorlar.

Kısa vadede bu açıklamaları onlara belki prim kazandırıyordur ama uzun vadede yalnızca prestij kaybı.

Sınav başarısı her ne kadar net bir değer gibi gözükse de çok göreceli bir olaydır.
Şu bir gerçek ki hangi eğitim modeli olursa olsun başarının en önemli unsuru birincilikler ya da derecelerden çok genel öğrenci kitlesinin istenilen eğitim düzeyine getirilmesidir.

Yani beş yüz veyahut bin öğrencinin olduğu bir okulda, beş on kişinin başarısından çok geri kalan yüzlerin hedeflenen değerlere getirilmesi yani kitlesel öğrenmenin sağlanması, gerçek başarıdır.

‘YANILTICI VE USULSÜZ REKLAM’

Özel Öğretim Kurumları Dernekleri, 20 Haziran’da gerçekleştirilen LGS üzerinden 24 saat bile geçmeden, bazı özel okulların sosyal medyada birinci olduklarını duyurduğunu, bu duyuruların hiçbir gerçek veriye dayanmadığını açıkladı.
Dernekten yapılan açıklamada, bazı özel okulların sosyal medyada birinci olduklarını duyurmasının usul ve gerçeklik açısından doğru olmadığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“20 Haziran’da gerçekleştirilen LGS üzerinden 24 saat bile geçmeden, bazı özel okullar sosyal medyada birinci olduklarını duyurmuşlardır. Bu duyurular hiçbir gerçek veriye dayanmadan, yalnızca sınava giren öğrencilerin tahminleri doğrultusunda açıklanmaktadır. Bu durum usul ve gerçeklik açısından doğru değildir.
Sonuç açıklanmadan birinci ilan etmeyi yanıltıcı ve usulsüz reklam, haksız rekabet ve eğitimci etiğine yakışmayan bir tutum olarak değerlendiriyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı konu ile ilgili resmi açıklama yapmadan, velilerimiz bu tür açıklamalara itibar etmemelidir. Özel Okul Dernekleri olarak, bütün okulları adalet ve dürüstlük kuralları içerisinde davranmaya ve kamuoyunu sağlıklı bilgilendirmeye davet ediyoruz. Bu tür yanlışlıklar için Milli Eğitim Bakanlığının yasal işlem başlatması gerektiğine inanıyoruz.”


Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR