Resen ve resen görevlendirme nedir?
Arapça bir sözcük olan resen dilimizde uzun dönemlerden beri kullanılmaktadır. Bu sözcük, anlam itibariyle "kendiliğinden, kendi başına" demektir. Bu sözcük günümüzde özellikle hukuk alanında kullanılmaktadır. Resen kelimesi ve TDK anlamı ile ilgili tüm detaylar.
Sözcüğün kullanım alanlarına göre birkaç farklı anlamı bulunmaktadır.

Resen Nedir?
Hukuk alanında resen kelimesinden birçok başka terim türetilmiştir. Örneğin resen atama, resen tescil gibi kavramlar bulunmaktadır. Resen atama, memurların istemleri dışında bir yerde görevlendirilmesidir. Resen tescil ise, mükelleflerin beyanı dışında, idarece yapılan sicil tescilidir.
Resen sözcüğünün kullanımı, Türk Medeni Kanununun düzenlenmesinden sonra yaygınlaşmıştır. Bu sözcük Osmanlının son dönemlerindeki çeşitli kanunlarda da yer almaktaydı.

Resen görevlendirme
Kamu kurum ve kuruluşlarına bağlı personelin, başvuruları ya da tercihleri dışında göreve atanmaları durumuna resen atama adı verilir. Resen atamalarla ilgili istisnalar kurumlar tarafından yayınlanan çeşitli yönetmeliklerce hükme bağlanmıştır.


Resen TDK Kelime Anlamı
Resen kelimesi Türk Dil Kurumu Sözlüğünde açıklanmaktadır. TDK sözlüğü resen sözcüğünü "kimseye bağlı olmaksızın, bağımsız" anlamlarıyla ele almaktadır. Bunun dışında TDK sözlüğünde resen "kendiliğinden" anlamıyla da ele alınmaktadır. Sözcük TDK'da "Kendi başına gerçekleşen şey" şeklinde de açıklanmıştır.

Bu sözcüğün cümle içerisinde doğru kullanılabilmesi, bu anlamların iyi bilinmesine bağlıdır. Resen sözcüğü genellikle günlük konuşmalarda tercih edilmez. Bunun yerine hukuksal alandaki kullanımları yaygındır.

Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR