Okullar Büyük Olasılıkla Eylül'de Açılacak. Bakan Selçuk: Veriler şimdilik iyi. Eğer durum kötüye giderse okulların açılması eylüle kayabilir.

Okullar Büyük Olasılıkla Eylül'de Açılacak. Bakan Selçuk: Veriler şimdilik iyi. Eğer durum kötüye giderse okulların açılması eylüle kayabilir.Bakan Selçuk: Okulların açılması Eylül ayına kalabilir. Bakan Selçuk, “Okulların 1 Haziran’da açılması sadece bir ihtimal. Bu, eğer virüsün yayılması daha da azalıp Bilim Kurulu onay verirse gerçekleşebilir. Aksi takdirde süreç uzayabilir” açıklamasında bulundu.
Türkiye Gazetesi'nden İlker Turak'ını haberine göre, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, dün TGRT Haber’e konuk oldu. Bakan Selçuk, gündeme ilişkin merak edilenleri cevapladı. LGS’nin 20 Haziran’da yapılacağını, sonuçların ise 16 Temmuz’da açıklanacağını belirten Selçuk, şunları dile getirdi:

*Sistemde genel olarak bir değişiklik yok. Hatta çocukların yararına olan bazı hususlar var. Örneğin, her öğrenci kendi okulunda sınava girecek. Kimlikte fotoğraf şartını da bu sene kaldırıyoruz. Sınav giriş belgeleri, okul müdürlükleri tarafından elektronik ortamdan alınıp onaylandıktan sonra öğrencinin sınav olacağı sıranın üstünde hazır bulunacak. Sınıfa kaç kişi alınacağına da metrekareye göre belirleyeceğiz. Sınav iki oturum olduğundan çocuklara her bir oturum için ayrı ayrı maske vereceğiz. Veliler merak etmesin her türlü tedbiri alacağız.

* Okulların 1 Haziran’da açılacağı sadece bir ihtimal. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu, önümüzdeki günlerdeki verilere göre kararlaştıracak. Veriler şimdilik iyi. Eğer durum kötüye giderse okulların açılması eylüle kayabilir.

* Bu ayın sonuna kadar bir ders işlenmesi mümkün değil. Bu sebeple not verme de söz konusuz olamaz. Bu şartlarda uzaktan sınav yapıp herkese not vermek gibi bir imkânımız da yok. Elimizde sadece birinci dönem notları var. Biz de buna göre karar vereceğiz. Notu düşük olan da sınıfı geçecek. Ancak zayıf notlarından sorumlu olacak. Devamsızlıktan kalanlar, sınıfı sorumlu da geçemeyecek.

*Salgın sonrası ortama, okula, derslere uyum adı altında bir uyum süreci de başlatacağız. Bunlarla ilgili el kitapları ve videolar hazırlıyoruz. Taslaklar çıkmış durumda. Yani sadece fiziksel uyum değil, psikolojik uyum da sosyal uyum da bizim salgın sonrasında tedbirlerimizin içerisinde yer alıyor.

Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR