MEB Sınıfları Bölüp Sosyal Mesafe Uygulayacak. Bu durumun anlamı çoğu okul ikili eğitime geçecek anlamına geliyor.
MEB Sınıfları Bölüp Sosyal Mesafe Uygulayacak. Bu durumun anlamı çoğu okul ikili eğitime geçecek anlamına geliyor.
Kovid-19 nedeniyle 16 Mart'ta uzaktan eğitime geçen okullarda örgün ders başı için zilin ne zaman çalacağı netleşmezken yeni hayata uygun eğitim için uyum çalışmalarına hız verildi. Bir yandan krizi yöneten Milli Eğitim Bakanlığı, bir yandan da okula dönüş, salgın sonrası tedbirler, yaş gruplarına göre yapılacaklar, velilere yönelik çalışmalar ve fiziksel ortamın dönüştürülmesi gibi beş başlıkta okulları yeni döneme hazırlıyor. 

Sınıflarda sosyal mesafe kuralına uygun bir oturma düzeni konusunda birçok formül üzerinde çalışan Milli Eğitim Bakanlığı, oluşabilecek ihtiyacı da göz önüne alarak bugünden yeni sıralar için ihaleye çıktı. Öğrenciler arası teması azaltma için düşünülen formüllerden biri de sınıfların ikiye bölünmesi. Böylece bir derslikte uzun süre geçiren öğrenci sayısının en aza indirilmesi üzerinde duruluyor.

VELİLERE YARDIM KILAVUZU

Yeni eğitim döneminde hijyen kuralları ve maske diğer alanlarda olduğu gibi önemini koruyacak. Ancak standart maskelerin ana sınıfı-lise son arası her öğrenciye uyumlu olmayacağından hareketle öğrencilere dağıtılacak maskenin şekil, büyüklüğü ve sayısı konusunda da simülasyonlar yapılıyor. MEB, salgın sonrası 'Okula Uyumu Kolaylaştırmak, Okullar İçin Çocuk ve Gençlere Yardım Kılavuzu' hazırlayacak. Öğrenci, veli ve öğretmenlere yönelik hazırlanacak kılavuzlar sayesinde tedbirlere ilişkin zihinlerde oluşabilecek sorulara cevap verilecek.

EĞİTİME YAZIN DA DEVAM


Öte yandan EBA’da uzaktan eğitim çalışmalarının önümüzdeki yıl da devam etmesi öngörülüyor. EBA’nın kapsamını genişletecek olan Bakanlık, yazın tam zamanlı bir yabancı dil eğitim paketi hazırlığı yapıyor. Bu kapsamda yabancı dil eğitim merkezi kurulması planlıyor. Ayrıca öğretmenlerin yazın hizmet içi eğitimleri de sürecek. Hizmet içi eğitim programlarını açan MEB’e bu konuda yoğun talep var.

"OKULLARIN AÇILMASI İÇİN HAZIRLIKLARIMIZ TAMAM"


Okulların ne zaman açılacağı hem öğrenciler hem de eğitmenler için merak konusu. Dün bununla ilgili sosyal medyadan bir açıklamada bulunan Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, şunları söyledi: Okulların açılmasına bir takvim olarak bakmayın. 

Okulların açılması demek, 18 milyon öğrenci ve bir milyon öğretmenin evlerinden dışarı çıkması, sonra her birinin yeniden ailesiyle buluşması demek. Bu, bir toplum sağlığı meselesidir ve bilimsel verilerle hareket etmek ön şarttır. Her tarih için hazırlığımız tamam. Okullar en güvenli zamanda açılacak. Bu tarihi ve uygulama şeklini de bize bilimsel veriler söyleyecek.

Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR