3. Sınıf Türkçe Etkin Sonuç Yayınları Aç Kapıyı Bezirganbaşı Metni Cevapları 3. Sınıf Türkçe Etkin Sonuç Yayınları 82-83-84 Sayfa Cevapları Aç Kapıyı Bezirganbaşı dinleme metni cevapları ve soruları, Sonuç Yayınları 3. sınıf Türkçe ders kitabı sayfa 82-83-84 (Çocuk Dünyası Teması)
3. Sınıf Türkçe Etkin Sonuç Yayınları Aç Kapıyı Bezirganbaşı Metni Cevapları
3. Sınıf Türkçe Etkin Sonuç Yayınları 82-83-84 Sayfa Cevapları
Aç Kapıyı Bezirganbaşı dinleme metni cevapları ve soruları, Sonuç Yayınları 3. sınıf Türkçe ders kitabı sayfa 82-83-84 (Çocuk Dünyası Teması)

Aç Kapıyı Bezirganbaşı Dinleme Metni Cevapları


Aç Kapıyı Bezirganbaşı Dinleme Metni Cevapları Sayfa 82

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI


1. Arkadaşlarınızla en çok hangi oyunları oynuyorsunuz?
(örnek) En çok yakar top oyununu oynuyoruz.

2. Oyun oynarken neler hissedersiniz?
(örnek) Oyun oynarken çok eğleniyor ve mutlu oluyorum.

Aç Kapıyı Bezirganbaşı Dinleme Metni Cevapları Sayfa 83


1. ETKİNLİK

Metinle ilgili görseli inceleyelim. Sence metinde nelerden söz ediliyor olabilir?
Cevap: Metinde oyunlardan, oyun oynamaktan, eğlenceli vakit geçirmekten söz ediliyor olabilir.
Metni dikkatlice dinleyelim. Dinleme sırasında kimseyi rahatsız etmeyelim. Nezaket kurallarına uyalım.
Metni dinledikten sonra söz konusu oyunun nasıl oynandığını İnternet’ten izleyelim.


2. ETKİNLİK


“Aç Kapıyı Bezirgânbaşı” adlı oyunun nasıl oynandığını oluş sırası içinde yazalım.
Cevap:
1- Önce oyuncular arasından iki ebe seçilir. ebelerin kendilerine birer meyve ya da hayvan adı seçmeleri gerekir.
2- İki ebe yüzlerini birbirlerine dönerek el ele tutuşur, kollarını havaya kaldırırlar.
3- Diğer oyuncular ebelerin yanında geriye doğru uzanan bir tek sıra oluştururlar. Hep bir ağızdan “Aç kapıyı bezirgan başı…” derler. Ebeler de “Kapı hakkı ne verirsin?” diyerek karşılık verirler. Buna karşılık diğer oyuncular “Arkamdaki yadigar olsun…” diyerek ebelerin kollarının altından birer birer geçerler.
4- “Bir sıçan, iki sıçan, üçüncüsü de deliğe kaçan…” diyen ebeler kollarını indirir, ve kapıdan o sırada geçen oyuncuyu yakalarlar.
5- Yakalanan oyuncuya “Kediyi mi istersin, köpeği mi?” sorusunu sorarlar. Kapıdaki oyuncu kedi ya da köpeği seçerek bu adın sahibinin arkasındaki yerini alır.
6- Bundan sonra ebeler kendilerine yeni isim seçerler. Oyun aynı şekilde tekrar edilir. Bütün oyuncular ebelerin arkasında yerini alana kadar devam eder.
7- Sonra iki grubun arasına gelecek şekilde yere iki paralel çizgi çekilir. Oyuncular birbirlerinin bellerinden tutarak zincir oluştururlar. Ebeler önlerindeki çizgiye ayaklarını koyarlar. El tutuşarak birbirlerini çekiştirmeye başlarlar. Diğer grubu çekerek çizgiyi geçiren takım oyunu kazanır.

Aç Kapıyı Bezirganbaşı Dinleme Metni Cevapları Sayfa 84


3. ETKİNLİK

Aşağıdaki resimleri inceleyelim. Çocukların oynadığı oyunu anlatalım. Sonra bu oyunun nasıl oynandığını yazalım.
Çocuklar “Kutu Kutu Pense” adlı oyunu oynamaktadır. Bu oyun en az üç kişi ile oynanır. Oyuncuların el ele tutuşup bir çember oluşturmasıyla başlar. Oyuncular hep bir ağızdan “Kutu kutu pense, elmamı yerse, arkadaşım (oyuncu ismi), arkasına dönse.” tekerlemesini söyleyerek ritme uygun bir yöne doğru dönerler. Adı söylenen oyuncu arkasını döner, bu şekilde halen çemberin bir parçası olarak kalır. Tek tek tüm oyuncular arkası dönük hale gelene kadar tekerleme söylenmeye ve dönmeye devam edilir.


GELECEK DERSE HAZIRLIK


1. Ülkemizin değişik yerlerine ait kartpostal, resim, fotoğraflar ve tanıtım broşürleri getiriniz.
Kartpostalları kırtasiyeden bulabilirsiniz. Resim, fotoğraf ve tanıtım broşürlerini gazetelerden, dergilerden kesebilir ya da internet üzerinden çıktı alabilirsiniz.

2. Yaşadığınız yöredeki tarihî, turistik veya doğal güzellikleri araştırınız. Bunlarla ilgili bir tanıtım konuşması hazırlayınız.
Yaşadığını yere göre bu etkinliği siz yapabilirsiniz.
(örnek)
Sevgili arkadaşlar.
Bizler Balıkesir’de yaşıyoruz. Biliyorsunuz ilimiz daha çok turistik ve doğal güzellikleri ile tanınır. Cunda, Ayvalık, Altınoluk ve Avşa Adası gibi tatil bölgelerine turistler ilgi gösterir.
Bunlar dışında Manyas Kuş Cenneti, Hasanboğuldu Göleti, Paşalimanı Adası, Şeytan Sofrası, Sarımsaklı Plajı, Darıdere Tabiat Parkı, Ortunç Koyu gibi doğal güzelliklerimiz vardır. Antadros Antik Kenti tarihi yerlerimizdendir. Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı ve Tahtakuşlar Etnografya Müzesi, Kuvayi Milliye Müzesi, Ayşe Sıdıka Erke Etnografya Müzesi, Saraylar Köyü Açık Hava Müzesi, Bandırma Arkeoloji Müzesi, Gönen Mozaik Müzesi, Zağanos Paşa Camii, Alaca Mescit Camii de mutlaka gezilmesi gereken yerlerdendir.
Balıkesir ilimiz tarihi ve doğal güzellikleri ile Türkiye’de mutlaka gezilmesi gereken şehirlerimizden biridir.
Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim.

Ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız.  Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız    ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.


Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR