12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı İlke Yayınları Ders Kitabı Sayfa 62 Cevapları
12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı İlke Yayınları Ders Kitabı Sayfa 62 Cevapları
12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı İlke Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 62

5. Yazarın okyanus bölgesine özgü bir kuş türü ile yersizlik/yurtsuzluk olguları arasında ilişki kurmaya çalıştığını söyleyebilir misiniz? Düşüncelerinizi açıklayınız.
Cevap: Evet ilişki vardır. Kuşlar nasıl ki yerlerinden yurtlarından olmuşlarsa ve hiç bir yere bağlı değillerse Kuşçu’da bazen bu şehirde kendini öyle hissetmektedir.

6. Metindeki birden fazla anlatıcıya ve bakış açısına örnekler veriniz. Anlatıcının değişmesine göre bakış açısının niçin değiştiğini açıklayınız.
Cevap: Metinde bazen yazar, bazen Kuşçu bazen de damadın ağzından olayları okuruz. Bu da farklı anlatıcıları bizlere sunar. Ayrıca kimi yerde hakim bakış açısı varken kimi yerde ise gözlemci bakış açısı görülür.

7. Sizce Sevinç Çokum, bu hikâyesinde olayları hangi zaman dilimleri içinde kurgulamıştır? Metnin kurgu zamanı ile olayların geçtiği tarihsel zaman hakkında bilgi veriniz.
Cevap: Bence kurgu zamanı olayların yaşanma zamanlarının çok sonrasındadır. Çünkü şehirleşme ile beraber insanların paraya tapması edebi yanlarını merhametlerini kaybetmeleri ile Kuşçu gibi insanların varığı arasında çok zaman farkı vardır.

8. Okuduğunuz metinden anlatma, gösterme, diyalog ve geriye dönüş anlatım tekniklerine örnek veriniz.
Cevap: Diyalog: Kuşçu ile yazarın muhabbet ettikleri kısımlar. Geriye dönüş:  Özellikle Makaracı Nazmi nasıl öldüğünün anlatıldığı kısımlar ile Kuşçu’nun karısı ile çocuklarını okutmak için verdikleri mücadelenin anlatıldığı kısımlar önemlidir.

9. Akif Bey’in haksız kazanca karşı tepkisini gösterdiği bölümleri metinde bulunuz. Bu şekilde para kazanmanın toplumsal yaşama zararları hakkında düşüncelerinizi belirtiniz.
Cevap: Akif Bey’in damadının nasıl ipsiz sapsız ve para kazanma hırsı ile dolu olduğunu anlattığı bölümler.

10. Akif Bey’in damadının davranışlarını ve konuşma şeklini millî değerlerimiz ve evrensel değerler açısından eleştirirseniz neler söylersiniz? Kendinizi damadın yerine koyarak ne tür davranışlar sergileyeceğinizi söyleyiniz.
Cevap: Akif Bey’in damadının saygısızlıkları, kayınpederinin önünde pijama ile dolaşması ve banyo yapmak istediğini bağırarak söylemesi gibi kısımlar örnektir.

11 Akif Bey’i ve anlatıcı/yazarı, aşağıdaki tabloda verilen tutum ve davranışlar açısından değerlendiriniz. Kişilerin özelliklerini örnekteki gibi işaretleyiniz. Tablodan hareketle bu kişilerin karakter özellikleri hakkında yorum yapınız.
Cevap:12. Sınıf İlke Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı 62Sayfa Cevapları


Ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız.  Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız    ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.


Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR