12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı İlke Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 56 Kuşlar, birçok soyut kavramın anlatılmasında sembol olarak kullanılmıştır. Türk ve dünya edebiyatında ya da ulusal, evrensel yaşamda kuşlara yüklenen sembolik anlamlarla ilgili bildiklerinizi sınıfınızda arkadaşlarınıza anlatınız. Bu konu hakkında kısa tartışmalar yapınız.
12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı İlke Yayınları Ders Kitabı Sayfa 56 Cevapları
12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı İlke Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 56

Kuşlar, birçok soyut kavramın anlatılmasında sembol olarak kullanılmıştır. Türk ve dünya edebiyatında ya da ulusal, evrensel yaşamda kuşlara yüklenen sembolik anlamlarla ilgili bildiklerinizi sınıfınızda arkadaşlarınıza anlatınız. Bu konu hakkında kısa tartışmalar yapınız.

Cevap: Kuşların ötmediği bir zaman, mekan veya dünya düşünmek bile beni korkutuyor. İnsanların kuşları simge olarak kullanmalarını tarihin her döneminde görebiliriz ve bu simgelerden yola çıkarak bazen toplumların yaşadıkları doğal çevreyle ilgili bilgiler, bazen de mitolojilerini öğrenebiliriz. Örneğin Simyacılara göre; kuşlarda esas olan şey, yaşama alanlarının hava elementi olması ve onların göksel alem ile yersel dünya arasında aracılık yapmalarıdır. Kuşların uçuşunu gözlemleyen simyacılar onlarda ruhani gelişimden geçen insan ruhunun bir resmini görmüşlerdir. Yukarı doğru yükselmek, yere bağlı bedenin sınırlamalarından kurtulup özgürce uçmak isteyen, göksel ışığı arayan ve meditasyondan sonra tekrar dünyevi bilince dönmek zorunda olan ruhu simyacılar kuşlarla sembolize etmiştir.Mayalar’ın ve Kuzey Amerika kızılderililerinin tradisyonlarında kuş sembolü, daha çok ilahlarla ve Yaratıcı’yla ilişkilendirilmekle birlikte, ölenlerin ruhlarının kuşla simgelenmesi sembolizmi bu tradisyonlarda da mevcuttur. Balığın yeryüzü ile öte âlem arasındaki irtibatı temsil ettiği kimi tradisyonlarda, kuşun öte âlem ile semavi âlem arasındaki irtibatı temsil etmede kullanıldığı görülmektedir.


12. Sınıf İlke Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı 56Sayfa Cevapları


Ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız.  Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız    ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.


Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR