12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı İlke Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 61 Okuduğunuz metinde geçen “tadilat”, “meşinimsi”, “besiye çekilmek” kelimelerinin ve kelime grubunun anlamını metnin bağlamından hareketle tahmin ediniz. Tahminlerinizi sözlükten kontrol ediniz kelimeleri birer cümlede kullanarak defterinize yazınız.
12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı İlke Yayınları Ders Kitabı Sayfa 61 Cevapları
12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı İlke Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 61

1. Okuduğunuz metinde geçen “tadilat”, “meşinimsi”, “besiye çekilmek” kelimelerinin ve kelime grubunun anlamını metnin bağlamından hareketle tahmin ediniz. Tahminlerinizi sözlükten kontrol ediniz kelimeleri birer cümlede kullanarak defterinize yazınız.
Cevap:
Tadilat: Tamir etmek, onarma işlemleri.
meşinimsi: Bir çeşit kumaştan yapılma eşya meşin gibi değil de meşine benzer anlamında.
besiye çekilmek: hayvancılıkta; daha çok büyük baş hayvanlar için kullanılır. özel olarak beslemek. ya satılacaktır ya da kurban edilecektir

2. Sevgiyi Öğreten Kuşlar adlı metnin temasını ve konusunu bulunuz.
Cevap: Tema: İnsanın yaşam mücadelesi ve tutkuyla yaşama sarılma mücadelesi Konu: Bir yazarın Kuşçu bir amcayla yaşadığı hatıralar, Kuşçunun başından geçenler…

3. Metindeki temel çatışmayı/karşılaşmayı ve bu çatışma etrafında şekillenen diğer çatışmaları/kar- laları/karşıtlıkları gösteriniz.
Cevap: Metindeki temel çatışma bu hayatta kuşlarından başka ona huzur veren kimsenin olmadığı bir Kuşçu’nun çocuklarından bile istemeye utandığı borçları bir yanda en sevdiği kuş olan Uğur’u papağanını satmak zorunda kalması ve onu hasta etmelerine rağmen öleceğini bilmesine rağmen kuşlarından vazgeçmeyen bir adamın hayatı anlatılmaktadır.

4. Okuduğunuz metindeki olay örgüsü aşağıda karışık şekilde verilmiştir. Olay örgüsünün doğru sıralamasını aşağıya yazınız.
Cevap: (9) Akif Bey’in hastalanması
(8) Papağan Uğur’un satılması
(2) Çırak Özcan’ın çay söylemesi
(5) Akif Bey’in, kızını ziyaret etmesi
(4) Avukatın, kuşçunun dükkânına gelmesi
(3) Papağanın Akif Bey’e “Baba!” diye seslenmesi
(6) Akif Bey’in damadının saygısız davranışlar göstermesi
(1) Mavi renkli kuşun sağlık durumu için kuşçunun dükkânına yazarın uğraması
(7) Yazarın, Akif Bey’in borç para temin edip etmediğini merak edip dükkânına


12. Sınıf İlke Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı 61Sayfa Cevapları


Ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız.  Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız    ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.


Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR