12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı İlke Yayınları Ders Kitabı Sayfa 51 Cevapları
12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı İlke Yayınları Ders Kitabı Sayfa 51 Cevapları


12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı İlke Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 51

3. Okuduğunuz hikâyede kişi kadrosu dardır. Hikâyede iki karakter vardır ve bunların adı verilmemiştir. Yazarın bu tercihlerinin metne katkıları neler olabilir? Açıklayınız.
Cevap: Yazar belki de isimlerini vermeyerek kahramanların hayatımızın sıradan insanlarını ya da isimsiz bütün işçileri zanaatkarlarını bizlere hayal ettirmek istemiş olabilir.

4. Atlı arabaları ve kamyon kasalarını, çeyiz sandıklarını resimlerle süsleyen bir zanaatkâr olan ana karakter ile karakterin arkadaşı arasındaki çatışmayı açıklayınız. Bu karakterlerin günümüz yaşamında kimleri temsil ettiklerini belirleyiniz.
Cevap: Ana karakter aslında el işçiliğini aynı zamanda sanatçı kimliğiyle süsleyen emekçileri sembolize ederken arkadaşı ise günümüzde kaybolan sanatçıların el işçilerinin yerini alan fabrikaların seri üretim yapan işçilerini temsil etmektedir.

5. Günümüzde estetik ayrıntıları göremeyen, hissedemeyen insanlar yaşama ve geleceğe ne tür zararlar vermektedir? Düşüncelerinizi belirtiniz.
Cevap: Hayatımızı sıradanlaştırmakla beraber güzellikleri de hayatımızdan söküp atmaktadırlar. Bu da yaşamı yavan çekilmez bir hale sokmaktadır. Oysa sanatı estetiği güzelliği hayatımızdan attığımız kadar çöle döner yaşamımız.

6. Dedesinden ve babasından öğrendiği mesleğini çok seven kahramanın yerine kendinizi koyarsanız neler hissedersiniz?
Cevap: Çok üzülürdüm. Çünkü onlardan miras kalan bu güzel meslek ne yazı ki artık yerini ve önemini kaybetmeye başlamıştır. Bunun yanında hayat mücadelesinde onların öğrettiği gibi iş yaparsanız ne yazık ki aç kalma tehlikesiyle bile karşılaşabilirsiniz.

7. Modern yaşamda insanın yaşlandıkça saflıktan ve empati kurmaktan uzaklaşması, okuduğunuz metinde nasıl verilmiştir?
Cevap: İnsanlar bir başkasının düşüncesine, sanat anlayışına, beğenisine saygı duymamaya başlamıştır. Oysa insanları kendi zevkleri ve beğenileri ölçüsünde değerlendirmen yargılamadan kabullenmek gerekmektedir. Böyle yapmadığımız taktirde ne yazık ki toplum içindeki empati duygumuzu kaybeder saygı ve sevgi ortamını bozmuş oluruz.

8. Anlatıcı “Emek isteyen zor işlere saygı göstermek, incelik isteyen işleri önemsemek gerekir.” iletisini metinde nasıl vermiştir? Açıklayınız.
Cevap: Şöyle ki her işi herkes yapamaz. Herkesin yaptığı işi yapmak ancak sıradan işçilerin mahareti iken özel hassasiyet ve yetenek isteyen işleri yapma ancak zanaatkarların işidir demek istemiştir.

9. Karanfilsiz adlı hikâyeden, metnin yazıldığı dönemin gerçekliğini yansıtan örnekler gösteriniz.
Cevap: Metin yazıldığı dönemde kamyonların üzerine yapılan desenlerden şunu anlarız ki o dönemde insanların estetik bakışı ve anlayışı hangi doğrultudadır. Ancak bunu verirken yazar o dönemde başlayan teknolojinin el işçiliğine galip gelmesi durumunu da etkili yansıtmayı başarabilmiştir.


10. Okuduğunuz metindeki kahramanlarda görülen tutum ve davranışları aşağıdaki tablonun üzerinde işaretleyiniz. Hangi kahramanı kendinize daha yakın bulduğunuzu belirtiniz.


12. Sınıf İlke Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı 51Sayfa Cevapları


Ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız.  Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız    ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.


Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR