Sizce insanı diğer varlıklardan ayıran nitelikler nelerdir? Tespitlerinizi yukarıdaki boş kısımlara yazınız.
derskitabicevaplari.blogspot.com

10. Sınıf Felsefe Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 12

Sizce insanı diğer varlıklardan ayıran nitelikler nelerdir? Tespitlerinizi yukarıdaki boş kısımlara yazınız.
Cevap: İnsanlar tüm canlılardan farklı olarak “KARAR VEREBİLME” yeteneğine sahiptir. İnsanlar, kararlarını özgürce verirler. Buna “ÖZGÜR İRADE” de denir. İnsanlar, “ÜRETEBİLME” yeteneğine sahiptir. Düşünce üretirler, yemek üretirler, hayatlarını kolaylaştıracak ürünler üretirler.

2 sizce bu niteliklerden en önemlisi hangisidir?
Cevap: Bence en önemlisi özgür iradedir. Çünkü insanın endi aklıyla kendi yaptıklarını planlayabilme ve bu eylemlerinden sorumlu olması ona bu dünyada diğer canlılardan bir adım önde olma imkanı sağlamaktadır.Ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız.  Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız    ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR