Gökyüzünde sadece yıldızlar mı gözlemlenir? Gözlemlenebilen başka gök cisimleri varsa bunlar nelerdir?
derskitabicevaplari.blogspot.com

7. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 39

Gökyüzünde sadece yıldızlar mı gözlemlenir? Gözlemlenebilen başka gök cisimleri varsa bunlar nelerdir?
Cevap: Hayır tabi ki . Öncelikle gök taşları, gezegenler (ay vs) , güneş, ya da kuyruklu yıldızlar(mesela halley kuyruklu yıldızı)  da gözlemlenebilir.
Gökyüzünü çıplak gözle gözlemlemek mümkündür. Gökyüzünü gözlemlemek için teleskop da gerekebilir. Gökyüzü hava ve ışık kirliliğinin olmadığı zamanlarda daha iyi gözlemlenmektedir. Gökyüzüne bakıldığında sadece yıldızlar gözükmez. Yıldızlarla birlikte birçok gök cismi de gözükmektedir.
Gökyüzünde sadece yıldızlar gözlemlenmez. Gözlemlenebilen diğer gök cisimleri yıldızlar, gezegenler, uydular, galaksiler, yıldız sistemleri, yıldız kümeleri olarak bilinmektedir. Gökyüzünü gözlemlemek için hava kirliliğinin ve ışık kirliliğinin olmaması gerekir.
Teknik cihazların kullanılması gözlemi daha da kolaylaştırabilir. Gökyüzü gözlemlenmesi için gökyüzü olaylarının gerçekleşmesi beklenebilir. Bunun için de gökyüzü atlaslarını ve takvimlerini takip etmek gerekir.

Ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız.  Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız    ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.


Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR