Felsefe ne değildir? sorusuna bir yanıt veriniz.
derskitabicevaplari.blogspot.com

10. Sınıf Felsefe Semih Ofset Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 21

Felsefe ne değildir? sorusuna bir yanıt veriniz.

Cevap: Felsefe kesin bilgiler değildir. Dogmatik bilgilerle kabul edilen din bilgisinden bu yönüyle ayrılmaktadır.

Felsefe ne değildir sorusu ilk başta saçma bir soru gibi gelebilir. Fakat ister felsefeyi sevsin isterse sevmesin herkes onu bir kalıba oturtmak istiyor. Bazen bu kalıplar felsefeye büyük geliyor ve felsefenin tanımını anlamsız alanları kapsayacak şekilde genişletiyor. Bazen de bu kalıplar felsefeye küçük geliyor ve felsefenin zenginliğini ortaya koyamıyor. Şimdi kısaca felsefe ne değildir bir göz atalım:

Felsefe Ne Değildir: Felsefe Sosyal Bilimlerin Bir Dalı Değildir
Felsefe ne değildir sorusuna cevap verirken şunu kesinlikle söyleyebiliriz ki, felsefe sosyal bilimlerin bir dalı değildir. Hatta felsefe bir bilim değildir. Felsefe ve bilim arasında büyük farklılıklar vardır. Her ne kadar var olan tüm bilimlerin babası olarak felsefe görülse de felsefe ile bilim ayrı alanlara sahip bilgi dallarıdır. Felsefe bir bilim değil, bilgi türüdür.
Felsefe ve bilim milattan önceki dönemlerde bir arada yürütülen bilgi türleriydi. Aslında felsefe ve bilimi bir araya getiren şey düşünürlerin hem felsefe hem de bilim ile uğraşmalarından kaynaklamaktadır. 


Ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız.  Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız    ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR