6. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 35 Cevapları İskelet sistemine sahip olmasaydık ne gibi sorunlarla karşılaşabilirdik? Düşüncelerinizi aşağıya yazınız ve arkadaşlarınızla tartışınız.
6. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 35 Cevapları

FARKLI DÜŞÜNELİM
İskelet sistemine sahip olmasaydık ne gibi sorunlarla karşılaşabilirdik? Düşüncelerinizi aşağıya yazınız ve arkadaşlarınızla tartışınız.
CevapVücudumuzda iskelet yapısı olmasaydı sürüngenlerden farkımız olmazdı. Kemik yapısı hareket etmemizi kolaylaştırmaktadır. Yılanları örnek gösterebiliriz kemikleri yoktur sadece kas gücü ile hareket edebilirler. Bu onları savunmasız ve hareket kabiliyetini sınırlamaktadır. Yürümek, koşmak, eğilmek, dönmek gibi vücudumuzdaki bütün kısımları hareket ettirmemizde çeviklik sağlamaktadır.Bizi sürüngenlerden ayıran özelliklerden birisi olur vücut şeklimiz kemiksiz olarak düşünmeniz gerekecek yılandan daha kötü bir görüntüsü olacağını düşünmekteyim.

İskelet sistemi olmasaydı yılanı örnek olarak yaşamımızı öyle sürdürürdük kaslarımız yeterince gelişmediğinden dolayı hareket etmemiz haylice zor olacaktır. Şuan parmaklarımızı hareket ettirerek bilgisayarı kullanabiliyorsak iskelet sisteminin yardımı ile olmaktadır. Bu örnekleri çoğaltabiliriz boynumuzu çevirmek, ayaklarımızın üstüne basmak, sağa sola dönmek gibi vücudumuzda yaptığımız bütün hareketleri kapsıyor.

PEKİŞTİRELİM
Kitabımızda yer alan Görsel 2.9 ve 2.10’daki insan iskeletini inceleyerek kemik çeşitlerini gruplandıralım.
Uzun Kemik ▪ Pazı kemiği
▪ Dirsek kemiği
▪ Ön kol kemiği
▪ El tarak kemiği
▪ El parmak kemiği

Kısa Kemik ▪ Kürek kemiği
▪ Kalça kemiği
▪ Kaburga kemiği
▪ Göğüs kemiği
▪ Kafatası kemikleri


Yassı Kemik ▪ El bilek kemiği
▪ Ayak bilek kemiği
▪ Omurgayı oluşturan omur kemikleri


6. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı 35. Sayfa Cevapları


Ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız.  Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız    ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.


Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR