4. Sınıf Türkçe Koza Yayınları Rafadan Tayfa İle Sokak Oyunları Metni Cevapları Sayfa 29-30-31-32-33-34-35
4. Sınıf Türkçe Koza Yayınları Rafadan Tayfa İle Sokak Oyunları Metni Cevapları Sayfa 29-30-31-32-33-34-35
4. Sınıf Türkçe Koza Yayıncılık Ders Kitabı Etkinlikleri Rafadan Tayfa İle Sokak Oyunları Metni Cevapları Sayfa 29-30-31-32-33-34-35” 


4. Sınıf Türkçe Koza Yayıncılık Ders Kitabı Etkinlikleri Rafadan Tayfa İle Sokak Oyunları Metni Cevapları Sayfa 29-30-31-32-33-34-35” 

HAZIRLIK
Soğuk havalarda evde veya sınıfta oynamaktan hoşlandığınız oyunlar nelerdir? Bu oyunları neden sevdiğinizi açıklayınız.
Cevap: İsim şehir oyunu oynamayı severim. Çünkü bu oyunlar aracılığı ile hem dostluklarım gelişmekte, hem de eğlenceli zaman geçirmekteyiz. Bunun yanında SOS oyunu da soğuk havalarda oynadığım oyunlardandır.

1. ETKİNLİK

Metinden anlamını bilmediğiniz kelimeleri belirleyiniz. Bunları aşağıdaki yazma alanına yazınız. Bu kelimelerin anlamlarını, görsellerden ve içinde geçtiği cümlelerden hareketle tahmin edip yazınız. Tahminlerinizi kelimelerin sözlük anlamlarıyla karşılaştırınız. Anlamını öğrendiğiniz kelimeleri sözlüğünüze yazdıktan sonra bunları birer cümlede kullanınız.
Kelimeler
Cevap: Soluk
Tahminlerim
Cevap: Nefes alıp verme
Cümle
Cevap: Koşarak eve gidince soluk soluğa kaldı.

2. ETKİNLİK

Metnin konusunu ve ana fikrini yazınız
Metnin konusu: Çocukların soğuk havada evde oynadıkları isim-şehir oyunu.
Metnin ana fikri: Oyun oynamanın faydaları

3. ETKİNLİK 

Metne farklı iki başlık belirleyiniz. Bu başlıkları belirleme nedenlerinizi sözlü olarak açıklayınız.
Birinci başlığım: HAYDİ OYUN OYNAYALIM
İkinci başlığım: OYUN VAKTİ

4. ETKİNLİK 

Aşağıdaki soruları metne göre cevaplayınız.

Çocukların oynadıkları oyunun özellikleri nedir?
Cevap: En az iki kişi oynanır, bir harf seçilir, bu harf ile başlayacak olan şehir, hayvan, bitki , eşya gibi isim türleri belirlenir. Sonra da en yaratıcı kelimeler bulunmaya çalışılır.
Cevaplarına göre oyuncuların 10 ya da 5 puan almasının sebebi nedir?
Sorunun cevabı: Herkesten farklı kelimeleri yazanlar 10 aynı kelimeyi yazanlar 5 puan almaktadır.

Oyunu hangi oyuncu kazanıyor?
Sorunun cevabı: En çok puanı olan en çok farklı kelimeyi yazan yaratıcı olan kazanıyor
“İsim-Şehir” oyununda aklımıza ilk gelen kelimeyi yazmamak neden önemlidir? O “İsim-Şehir” oyunu çocuklara hangi özellikleri kazandırmaktadır?
Sorunun cevabı: Çünkü genelde herkes aynısını yapıyor bu da puanımızın düşmesine neden oluyor.

Siz metindeki oyuncularla bu oyunu oynasaydınız, kazanır mıydınız? Neden?
Sorunun cevabı: Muhtemelen ben kazanırdım. Çünkü önce düşünür kimsenin aklına gelmeyecek kelimeyi yazmaya çalışırdım.

5. ETKİNLİK

Metinde geçen oyuncuların fiziksel ve kişisel özelliklerini yanlarına yazınız.

6. ETKİNLİK

Sınıfta belirli sayıda gruplara ayrılınız. Grubunuza bir ad belirleyiniz. Ad belirlerken hayvan, çiçek veya farklı bir varlık adı tercih edebilirsiniz. Bunun ardından aranızda birer sözcü ve yazıcı seçiniz. A4 büyüklüğündeki bir kâğıdın üst kısmına “İsim, Şehir, Hayvan, Bitki, Eşya, Ülke” kelimelerini yazınız (Diğer gruplarla iş birliği yaparak başka adlar da ekleyebilirsiniz.). Kâğıdın en sonuna puanların yazılması için bir alan bırakınız.
Gruplar olarak sırasıyla bir harf belirleyiniz. Bu harfle başlayan adlar bulmaya çalışırken grup üyeleri olarak görüş alışverişinde bulununuz. Bunu yaparken diğer grupların düşünemeyeceği adlar üzerinde yoğunlaşınız.
Belirlediğiniz adı yazıcılar yazdıktan sonra, sözcüler diğer gruplara bildirecektir.
Oyunu öğretmeninizin gözetiminde oynarken her harf için belirli bir süre belirleyiniz. Diğer gruplardan farklı bir kelime yazmış olan grup 10 puan, aynı kelimeleri yazan gruplar ise 5’er puan alacaktır.

En çok puan alarak oyunu kazanan grubu alkışlayınız. Bu oyunu sevip sevmediğinizi nedenleriyle birlikte defterinize yazınız.
Cevap: Ben bu oyunu çok sevdim. Çünkü bu oyun sayesinde hem bilgimi ölçmüş oldum hem de arkadaşlarımla iyi eğlenceli kaliteli vakit geçirmiş oldum.

7. ETKİNLİK 

“Sonraki Derse Hazırlık” aşamasında sizden istenilen araştırma sonucunda edindiğiniz bilgilerden hareketle eğitici ve öğretici oyunlardan biri hakkındaki konuşmanızı yapınız. Oyunun ortaya çıkışı, özellikleri ve kuralları hakkında arkadaşlarınızın size yöneltecekleri soruları cevaplayınız. Aynı şekilde siz de onları dinlerken sorular yöneltebilirsiniz. Konuşmanızda konu dışına çıkmamaya özen gösteriniz.

SONRAKİ DERS HAZIRLIK

Ülkemizde oynanan bir halk oyunun ortaya çıkışını araştırınız. Edindiğiniz bilgileri defterinize yazınız.
Cevap: Çayda Çıra Oyunu
Oyunun ortaya çıkış hikayesi
Çok eski çağlarda Elazığ’ın Hörsenk Çayı kıyısında bulunan köydeki ağa oğlunu yakın bir köyden kızla nişanlamış ve kararlanan günde gelin alayı kızı alıp Hörsenk çayının kıyısına gelmiş. Burası düz bir yer olduğundan düğün burada yapılacakmış. Köydeki herkes bu alana toplanmış, ancak tam eğlence başlayacakken ay tutulmuş ve ortalık zifiri karanlık olmuş. Oradan bazı kimseler ayın tutulmasının uğursuzluk getireceğini söylemiş. Pembe Hatun, çok korkmuş ve üzülmüş. Sonunda bir çözüm yolu bulmuş ve düğün yerindeki delikanlıları ve kızları alıp konağa gitmiş. Her birinin eline birer çıra demeti vermiş ve çıraları yakmış. Çıralar yanınca ortalık aydınlanmış, Hörsenk çayını geçerken suyun hızından kızlar oğlanlar dönüyor, çıraların alevleri yanıp sönüyormuş. Bu duruma herkes hayran kalmış, ellerini çırparak güzel bir türkü yakmışlar.O günden sonra düğünlerde, kına gecelerinde bir oyun oynanmaya başlanmış.


Ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız.  Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız    ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.


Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR