12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı İlke Yayınları Ders Kitabı Sayfa 47 Cevapları
12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı İlke Yayınları Ders Kitabı Sayfa 47 Cevapları


12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı İlke Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 47


10. Recai Bey, günlük hayat mücadelesi içerisinde ibadetlerini bir an için ihmal etmiştir. Ancak Recai Bey, inançlarının gereğini yerine getiremediği için iç huzursuzluk da yaşamaktadır. Siz, benzer durumları yaşadınız mı? Böylesi durumlarda siz neler hissederdiniz? Düşüncelerinizi belirtiniz.
Cevap: Hayır yaşamadım, çünkü her işin yeri ayrıdır. Çalışmak da yeri gelince ibadettir. O yüzden illa ki namazı da kılayım anlayışım yoktur. Allah zaten insanın içindeki niyeti görür bilir, vatan için çalışmak üretmek söz konusuysa çok da kafama takılmaz.

11. Yazar, metinde kısa cümlelere sıklıkla yer vermiştir. Bu tür cümlelere metinden örnekler gösteriniz. Bu tür cümlelerin kullanımının modern kentteki koşuşturmayla ilişkisini kurunuz.
Cevap: Çünkü modern kentteki koşuşturma insanları her şeyin kestirmesine hızlısına yönlendirmektedir. Mesela konuşma, mesela yemek yeme bile ayaküstü atıştırma şeklindedir. Metinden örnekler ise şöyledir:
“Çekil be adam.”
“Zil çalıyor.”
“Hızla çıktım.”

12. Okuduğunuz hikâyede deyimlere ve atasözlerine örnekler bulunuz. Metindeki deyim ve atasözü kullanımının oranını tespit ediniz. Bu durumu yazarın dil ve anlatım özellikleri açısından değerlendiriniz.
Cevap:
Kırk yılın başı
iri kıyım olmak
zor bela geçmek
Başından aşağı kaynar sular dökülmek
Gözleri kararmak


Aşağıdaki metni okuyunuz. İkindiyi Kılmak metninden, bu metinde ortaya konan tespitleri destekleyecek çıkarımlarda bulununuz.
“1970’li yıllardan sonra köyden, Anadolu’dan kente, İstanbul’a yapılan yoğun göçler, birçok sorunu beraberinde getirir. (…) Kırsal toplumlarda daha sakin, daha samimi bir hava varken kent hayatı kültürel açıdan karmaşık ve mesafeli ilişkilerin hâkim olduğu bir yapıya sahiptir…
Cevap:
Metinde vefat eden İhsan Dayı’nın eşini ziyaret edememe, kadir kıymet bilmeme ile ilgili bölümler yukarıdaki tespite örnek olarak gösterilebilir.


12. Sınıf İlke Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı 47Sayfa Cevapları


Ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız.  Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız    ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.


Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR