12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı İlke Yayınları Ders Kitabı Sayfa 48 Cevapları
12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı İlke Yayınları Ders Kitabı Sayfa 48 Cevapları


12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı İlke Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 48


1. Talikacılık hakkında araştırma yapınız. Geçmişten geleceğe yaşayan kültür mirasımız açısından bu zanaatın Türkiye Somut Olmayan Kültürel Miras Ulusal Envanteri’ne dâhil edilmesi hakkında arkadaşlarınızı bilgilendiriniz.
Cevap:Rusça, “telega” kelimesinden gelen talika, yük taşımak için kullanılan, genellikle tek at tarafından çekilen, dört tekerlekli bir at arabası çeşididir. Hafif bir malzeme olan ahşap ve aşınmaya karşı dayanıklı olan demirin birlikte kullanılması ile meydana getirilen talikaların, yaylı ve üstü kapalı modelleri bulunmaktadır. Talikalarda iniş binişler arabanın arkasına dayanan bir merdivenle yapılır. Yük taşımak için yapılan, “tabla” veya “sandık” adı verilen bölüm, yörelere göre boyut ve biçim yönünden farklılık gösterir. Bu farklılık, yapan ustanın yorumuna veya taşınacak yükün niteliğine göre değişir. Bu bölümde dört veya altı kişi karşılıklı iki sıraya oturabilir.

2. Adalet Ağaoğlu’a ait Karanfilsiz adlı sesli hikâyeyi Genel Ağ ortamından sınıfınızda etkileşimli tahtadan dinleyiniz.
Cevap: Bu etkinliği sınıfta öğretmeniniz ile yapmalısınız.


12. Sınıf İlke Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı 48Sayfa Cevapları


Ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız.  Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız    ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.


Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR