10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Öğün Yayınları Ders Kitabı Sayfa 33 Cevapları
10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Öğün Yayınları Ders Kitabı Sayfa 33 Cevapları
10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 33 Cevapları Öğün Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz


.10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Öğün Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 33

1. Tarih, geçmiş dönemlerdeki olayları, savaşları, uygarlıkları belgelere dayanarak, yer ve zaman göstererek inceleyen bilim dalıdır. Edebiyat tarihi ise geçmiş dönemlerde yazılmış eserleri inceler, onlardan sonuçlar çıkarır. Bu açıklamayı da dikkate alarak edebiyatla tarih arasındaki ortak bağı aşağıya yazınız.
Cevap: Yöntem farklılıklarına rağmen edebiyatla tarih arasında sıkı bir ilişki vardır. İkisi de birbirinin ürün ve verilerini kullanır.  Her edebi metnin  içinde oluştuğu tarihi bir dönem vardır ve edebi metinlere bu dönemin özellikleri ve izleri yansır. Edebi metinler
in konusunu, yazıldığı dönemin olayları, sosyal ve siyasal yapısı, dünya görüşü oluşturur. Bu eserleri anlamak ve doğru yorumlayabilmek için o dönemin tarihini bilmek gerekir. Ayrıca kimi edebi eserler konusunu doğrudan tarihsel gerçeklerden alır, bu tür eserler de tarih bilimine yardımcı olur, kaynak oluşturur.

DERS KİTABI CEVAPLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ! 


2. Toplumlar ne zaman sözlü ürünleri yazıya dökme ihtiyacı hissetmişlerdir? Düşüncelerinizi aşağıya yazınız.
Cevap: Gelecek nesillere sözlü gelenek ve görenek ile ilgili her türlü bilgiyi ulaştırmak ve her türlü anlaşmaları kalıcı hale getirmek ayrıca da sözlü ürünler bir toplumsal hafıza oluşturmak amacıyla da yazıya geçirilmiş olabilir.

3. Türk edebiyatı, Türklerin dâhil oldukları üç medeniyet ve kültür çevresine paralel olarak üç dönemde İncelenmektedir. Türk tarihinde görülen üç medeniyet, edebiyatın da seyrini değiştirmiş, onun konu ve şekil özelliklerini de etkilemiştir. Buna göre Türk edebiyatının dönemlere ayrılmasında etkili olan özelliklerden bildiklerinizi aşağıya yazınız.
Cevap:
Din Değişikliği. …
Kültürel Değişim. …
Coğrafi Değişim. …
Dil Anlayışı …

Sanat Anlayışı


10. Sınıf Öğün Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı 33. Sayfa Cevapları


Ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız.  Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız    ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.


Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR