8. Sınıf Fen Bilimleri SDR Dikey Yayınları Ders Kitabı Sayfa 32 Cevapları 8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 32 Cevapları SDR Dikey Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.
8. Sınıf Fen Bilimleri SDR Dikey Yayınları Ders Kitabı Sayfa 32 Cevapları
8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 32 Cevapları SDR Dikey Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf Fen Bilimleri SDR Dikey Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 32

A. Aşağıdaki soruların cevaplarını defterinize yazınız.

1) Dolanma düzlemi nedir? Açıklayınız.
CevapDolanma düzlemi bir noktaya göre, bir cisme göre, bu nokta veya cisim etrafında hareket eden cismin alanı anlamına gelir. Dolanma düzlemine, dolanma yörüngesine çeşitli örnekler verebiliriz. Örneklere kısaca birlikte bakalım:
Dünya Güneş'in etrafında döner. Dolanma hareketine örnek olarak verilebilir. Dolanma düzlemi ise izlediği yoldur.
Ay da, Dünya'nın etrafında döner. Dolanma hareketine örnek olarak verilebilir. Dolanma düzlemi ise izlediği yoldur.
Pergelin iki ucu vardır. İğneli kısmının etrafında kalemli kısmı dolanma hareketi yapar. Dolanma düzlemi ise izlediği yoldur.

2) Mevsimlerin oluşma nedenleri nelerdir? Belirtiniz.
CevapDünya ekseninin yörünge düzlemine eğik olması ve bu açıyla birlikte Dünya'nın Güneş etrafındaki hareketinin en önemli sonucu mevsimlerin oluşmasıdır. Yıl içindeki farklı sıcaklık dönemleri olan mevsimler, Dünya'nın dört önemli tarihteki konumuyla belirlenmiştir. Bu tarihler; 21 Haziran, 21 Aralık, 21 Mart ve 23 Eylül'dür. 

3) Eksen eğikliğinin sonuçları nelerdir? Belirtiniz.
CevapMevsimlerin oluşmasına neden olur. 
Bir noktaya düşen güneş ışınları yıl içerisinde değişir.
Bir noktaya dikilen çubuğun gölge boyu yıl içinde değişir.
Dönenceler ve Kutup Daireleri oluşur.
Kuzey ve Güney yarım kürelerde aynı anda farklı mevsimler yaşanır.
Aydınlanma dairesi sürekli yer değiştirir.
Gece ve gündüz süreleri uzayıp kısalır.
Mevsimlik sıcaklık ve basınç farkları oluşur. 
Matematik iklim kuşakları meydana gelir.
Güneşin doğuş-batış saati ve yeri değişir

4) Dünya’nın hareketleri ve bu hareketlerin sonucunda oluşan değişiklikler nelerdir? Açıklayınız.
CevapDünyanın Günlük Hareketi
Düna kendi ekseni etrafında batıdan doğuya doğru 24 saatte döner. Buna 1 gün, harekete ise günlük hareket denir.
v  Gece ve gündüz oluşur.
v  Gün içinde güneş ışınlarının yere düşme açısı değişir ve buna bağlı olarak gün içinde; sıcaklıklar değişir, cisimlerin gölge boyu ve yönü değişir, günlük ıscaklık farklarına bağlı olarak taşlarda mekanik çözülmeler oluşur, günlük basınç farklarına bağlı olarak meltem rüzgarları meydana gelir.
v  30 ve 60 derece enlemlerinde dinamik basınç alanları oluşur.
v  Sürekli rüzgarların yönlerinde sapmalar oluşur. Kuzey yarımkürede hareket yönünün sağına, güney yarımkürede hareket yönünün soluna sapar.
v  Okyanus akıntılarında halkalanmalar oluşur.
v  Doğudaki bir yerde güneş batıdaki bir yere göre erken doğar ve erken batar.
v  Doğu ve batı yönleri belirlenir.
v  Yerel saat farkları oluşur.

Dünyanın Yıllık Hareketi
Dünya, güneş çevresindeki dönüşünü 365 gün 6 saatte tamamlar. Buna 1 yıl, harekete ise yıllık hareket denir. Dünya, güneş çevresinde elips şeklindeki yörüngeyi takip ederek döner.
Dünyanın yörünge üzerindeki hareketi sırasında güneşe yaklaştığı dönemlerde hızı artarken, uzaklaştığı dönemlerde hızı azalır. Bunun sonucunda;
v  Yarımkürede mevsim süreleri farklı olur.
v  Eylül ekinoksu 2 gün gecikerek 23 Eylül’de gerçekleşir.
v  Şubat ayı kısa sürer.


5) Günlük değişen hava olayları nelerdir? Belirtiniz.
CevapHava olayları atmosfer katmanı ve yeryüzü arasında gerçekleşen olaydır. Gün içinde havanın soğuması veya  ısınmasından meydana gelen değişikliklerdir. Hava sıcaklığı devamlı değişir. Sıcak veya soğuk olabilir. Gün içinde havanın soğuması veya  ısınmasından meydana gelen değişikliklerdir.
Dünya Güneş’in etrafında dönerken, Güneş ışınları Dünya’mıza dik veya eğik olarak gelir. Eğik gelen ışınlar daha az ısıtır. Dik gelen ışınlar yeryüzünü daha çok ısıtır. Dünya’nın Güneş’ten gelen bu farklı değerlerde ısı almasından mevsimler meydana gelir. Hava sıcaklıklığının devamlı değişmesinden dolayı hava olaylarını oluşturur. Rüzgar, sis, gök gürültüsü, tayfun, nem, fırtına, kasırga ve hortum karşılaştığımız hava olayları olara gösterilebilir. 


6) Rüzgâr nasıl oluşur? Açıklayınız.
CevapRüzgar, atmosferdeki havanın Dünya yüzeyine yakın, doğal, çoğunlukla yatay hareketleridir.
Hava hareketlerinin temel sürücüsü, atmosfer basıncının bölgeler arasında farklı değerlerde bulunmasıdır. Rüzgar, alçak basınçla yüksek basınç bölgesi arasında yer değiştiren hava akımıdır, daima yüksek basınç alanından alçak basınç alanına doğru hareket eder.
İki bölge arasındaki basınç farkı ne kadar büyük olursa, hava akım hızı o kadar fazla olur. Rüzgar sahip olduğu hıza göre esinti, fırtına gibi isimler alır.


7) iklim ve hava olayları arasındaki farkı açıklayınız.
Cevapv  İklim daha geniş alanlarda, hava durumu ise dar alanda meydana gelir.
v  İklim uzun zaman süresince devam eden hava olaylarının ortalamasıdır. Ancak hava durumu kısa sürelidir.
v  İklimi klimatoloji bilimi,hava durumunu meteoroloji bilimi takip eder.
v  İklim kesinlik içerir ve kişiden kişiye göre değişmez, hava durumu tahmindir ve kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir.
v  Bir yerin iklimini bulabilmek veya hakkında bilgi almak için birkaç günlük hava durumuna bakmamız yetmez. Birkaç günlük hava olayları ile birlikte ekvatora bakarak hava durumu tahmininde bulunabiliriz.

8) Meteorolojinin günlük yaşama etkilerini kısaca açıklayınız.
CevapMeteoroloji günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Meteoroloji günlük işlerimizi yoluna koymamızda ve hatta hayati öneme sahip olmaktadır. Günlük yaşantımızın birçok noktasında hava olayları etkili olmaktadır. Kar ve yağış gibi hava olayları hayatı olumsuz etkilediğinden dolayı Meteoroloji tarafından yapılan hava tahminleri sayesinde hava olaylarının hayatımızı olumsuz etkilemesini önlemiş oluruz.
Meteoroloji tarafından yapılan hava tahminleri sayesinde can kurtaracak önlemler de alınabiliyor. Havanın kar ve yağışlı olma durumuna göre önlemler alınarak can ve mal kayıpları en aza indirilebiliyor. Örneğin fırtınalı bir gün uçak seferleri ve vapur seferleri iptal edilerek hayat kurtarılmış olur. Kar veya yağmur yağacağı günlerde insanlar önlem alarak karın ve yağmurun etkilerinden kurtulmuş olur.

9) İklim bilimi ve iklim bilimci kavramlarını kısaca açıklayınız.
Cevapİklimi inceleyen bilim dalına iklim bilimi (klimatoloji) denir. Bu alanda çalışan uzmanlar ise iklim bilimci (klimatolog) olarak adlandırılır.

10) Küresel iklim değişikliğinin nedenleri nelerdir? Açıklayınız.
CevapDünyanın iklimi; güneşten gelen enerji miktarından, atmosferdeki sera gazı ve aerosol miktarına, güneş enerjisinin ne kadarının tutulacağı ya da yansıyacağını belirleyen yeryüzü özelliklerine kadar, pek çok faktörden etkilenmektedir.


B. Aşağıda çerçeve içerisinde bazı ifadeler verilmiştir. Bu ifadelerden uygun olanları kullanarak cümlelerde boş bırakılan yerleri doldurunuz.
Cevap:
1) Dünya’nın dönme ekseni……23°27′ derecelik………… bir açı ile eğik durmaktadır.
2) Mevsimlerin oluşumunun nedenlerinden biri de……eksen eğikliği …………dir.
3) …………………………………tarihinde Güneş ışınları, Güney yarım küre yüzeyine daha fazla ısı enerjisi aktarır.
4) Dünya’nın, yıllık hareketini yaparken izlediği yol ………elips…………… şeklindedir.
5) Havanın yapısında…azot, oksijen, hidrojen, helyum .ve gibi gazlar bulunur.
6) Yatay yönlü hava hareketlerine………rüzgar……denir.
7) Ülkemizde görülen iklimlerden biri de…………………………………iklimidir.
8) Havanın yapısında bulunan ve…………………………………………..tutan gazlardan biri de metan gazıdır.
9) Sera etkisine neden olan gazların sebep olduğu küresel sıcaklık artışı,…………………………………………………………………..olarak adlandırılır.
10) Sera gazlarının atmosferdeki miktarının artmasına ………………………….. kullanımı neden  olur


8. Sınıf SDR Dikey Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 32 Cevabı


Ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız.  Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız    ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.


Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR