8. Sınıf Fen Bilimleri SDR Dikey Yayınları Ders Kitabı Sayfa 17 Cevapları. Yukarıdaki görselde Dünya’mn Güneş etrafındaki konumları gösterilmiştir. Buna göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.
8. Sınıf Fen Bilimleri SDR Dikey Yayınları Ders Kitabı Sayfa 17 Cevapları
8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 17 Cevapları SDR Dikey Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.


8. Sınıf Fen Bilimleri SDR Dikey Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 17

Yukarıdaki görselde Dünya’mn Güneş etrafındaki konumları gösterilmiştir. Buna göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1) Dünya hangi koumda iken Kuzey yarım kürede bulunan Yengeç dönencesine. Güneş ışınları öğle vakti dik açı ile düşer? Açıklayınız.
Cevap21 Haziran Yaz Gündönümü'nde yılın en uzun günü yaşanmaktadır. Güneş ışınları, Yengeç Dönencesi'ne dik bir şekilde gelir ve Kuzey Yarımküre'ye en dik, Güney Yarımküre'ye en eğik şekilde gelmektedir. 

2) Dünya, C konumunda iken hangi yarım küre yüzeyine daha fazla ısı enerjisi oluşur? Açıklayınız.
Cevap:

3) Dünya, hangi konumda iken gece ve gündüz süreleri her yerde eşit olur? Açıklayınız.
CevapDünya ekseni ile yörünge düzlemi arasındaki 66°33’lık açı sebebiyle gece ve gündüz süreleri sürekli değişir. Ekinoks eşitliği, güneş ışınlarının ekvatora dik vurması sonucunda aydınlama çemberinin kutuplardan geçtiği an gündüz ile gecenin eşit olması durumudur.
Ancak bu olay  yılda 2 kez bu süreler eşit olur. Güneş ışınları Ekvator çizgisine dik olduğu tarihler 23 Eylül ve 21 Mart tarihidir.Bu günlerde aydınlama çemberi kutup noktalarından geçmiş olur.

4) Dünya, C konumunda iken Kuzey yarım kürede gölge boyunun daha uzun olmasının sebebi sizce ne olabilir? Açıklayınız.
Cevap:

5) Dünya hangi konumda iken Kuzey yarım kürede en uzun gece yaşanır? Açıklayınız.
Cevap21 Aralık (Gün dönümü)
21 Aralık’ta Güneş ışınları, öğle vakti Güney Yarım Küre’de bulunan Oğlak Dönencesi’ne dik açıyla düşer. Oğlak Dönencesi’nde öğle vakti düz zeminlerdeki cisimlerin gölgesi oluşmaz.
Güney Yarım Küre’de en uzun gündüz, en kısa gece; Kuzey Yarım Küre’de ise en uzun gece, en kısa gündüz yaşanır.8. Sınıf SDR Dikey Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 17 Cevabı


Ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız.  Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız    ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.


Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR