Liselere giriş sisteminin değişmesi tercihlerinin nasıl yapılacağı konusunda kafa karışıklığına neden oldu. Sitemizin LGS Merkezi facebook sayfası ve grubu üzerinde yapığımız anketin sonuçları şu şekilde çıktı

Liselere giriş sisteminin değişmesi tercihlerinin nasıl yapılacağı konusunda kafa karışıklığına neden oldu. Sitemizin LGS Merkezi facebook sayfası ve grubu üzerinde yapığımız anketin sonuçları şu şekilde çıktı:

Biz de bu sonuçtan yola çıkarak sizi bilgilendirmek için bu yazıyı hazırladık. Tercihlere geçmeden önce genel kuralları belirtelim:Yerel yerleştirme(sınavsız) tercihini yapmadan sınavsız liseleri yazayamıyoruz. Bu yüzden önce yerel yerleştirmeyi anlatacağız. Şimdi aşama aşama anlatıma geçebiliriz:

YEREL YERLEŞTİRME TERCİHLERİ 

1. Aşağıdaki linke tıklayarak 1-12 Temmuz arasında tercihlerimizi yapabiliyoruz. En fazla 5 tercih hakkımız var.
Bu aşamada herhangi bir okula gitmeden bireysel olarak internetten tercih yapabilirsiniz.

2. Linke tıkladıktan sonra görselde yer alan Giriş Kodu, Öğrenci T.C. Kimlik No, Öğrenci Okul No, İl ve ilçe butonlarında gerekli olan yerleri dolduruyoruz


3. Kurum Türü butonuna tıklayarak Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Anadolu Meslek Programını seçebiliyoruz.

DİKKAT!
* Aynı okul türünden sadece 3 tane yazabiliriz. Örneğin 3 Anadolu lisesi, 2 Anadolu Meslek veya 3 Anadolu, 1 Anadolu Meslek ve 1 Anadolu İmam Hatip şeklinde yazabiliriz. Bu örnekler çoğaltılabilir.
* 5 Tercihin tamamını yazmak zorunda değiliz.


4. Kayıt Alanı butonuna tıklayarak Kayıt Alanımdaki Okullar, Komşu Kayıt Alanındaki Okullar ve Kayıt Alanı Dışındaki Okulları seçebiliyoruz.

Bu kısımda okul türleri renklerle belirtilmiştir:
*Yeşil renk, “Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresinin bulunduğu Kayıt Alanında yer alan okulları belirtir. 
*Mavi renk, “Komşu Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresine göre Komşu Kayıt Alanında yer alanlar okulları belirtir. 

*Kırmızı renk, “Diğer” ise öğrenci için ikamet adresine göre bulunduğu Kayıt Alanında ve Komşu Kayıt Alanında olmayan il içindeki diğer kayıt alanları ile il dışındaki kayıt alanlarında bulunan okulları belirtir. 

DİKKAT!
* İlk 3 okulu kayıt alnında yazma zorunluluğu var. Örneğin 3 liseyi Kayıt Alanında, 2 liseyi Komşu Kayıt Alanında yazabiliriz.
5 Tercihin tamamını yazmak zorunda değiliz
* Komşu Kayıt Alanındaki liseleri yazarken yerleştirme önceliğinin o kayıt alanında olan öğrencilerde olduğunu unutmamak gerekir. 


5. YEREL YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?
Peki gelelim yerel yerleştirmenin nasıl yapılacağına: Öğrenciler okullara 3 kritere göre yerleştirilecek. Bunlar:
1-Öğrencilerin ikamet adresleri.
2-Okul başarı puanları üstünlüğü

3-Devam-devamsızlık kriterleri. Özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı. Burada 8’nci sınıf devam durumu dikkate alınacak.

EŞİTLİK OLURSA NE OLACAK?
Eşitlik olması durumunda ise şu kriterlere bakılacak:
-8’inci sınıf yılsonu başarı puanı üstünlüğüne.
-7’nci sınıf yılsonu başarı puanı üstünlüğüne.
-6’ncı sınıf yılsonu başarı puanı üstünlüğüne.


MERKEZİ (SINAVLI) YERLEŞTİRME TERCİHLERİ 
Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR