-LGS'de Yanınızda Bulunması Gerekenler- LGS'de başta nüfus cüzdanı olmak üzere yanınızda bulunması gereken her şeyi yazımızda bulacaksınız.

-LGS'de Yanınızda Bulunması Gerekenler- LGS'de başta nüfus cüzdanı olmak üzere yanınızda bulunması gereken her şeyi yazımızda bulacaksınız.
Liseye Geçiş Sınavı’na (LGS) girecek öğrenci ve velilerden en sık gelen sorulardan biri nüfus cüzdanı ile ilgili oluyor. Nüfus cüzdanında fotoğraf olmadığını söyleyen veliler, sorunla karşılayıp karşılaşmayacaklarını soruyor.

15 dakika geç gelen öğrencilerin de alınacağı LGS saat 09.30’da başlayacak. Ama öğrencilerin sınav yerinde saat 09.00’da olmaları gerekiyor.

2019 LGS: FOTOĞRAFLI NÜFUS CÜZDANI ŞART MI?
Sınava girerken öğrencilerin yanında olması gereken belgelerden biri de “geçerli kimlik belgesi”. Nüfus cüzdanı, TC kimlik kartı, geçerliliği süren pasaport geçerli kimlik belgesi olarak sayılıyor. İşte velilerin soruları da nüfus cüzdanı ile ilgili. Öğrenciler 15 yaşından küçük oldukları için nüfus cüzdanlarında fotoğraf bulunmuyor. Fotoğrafsız nüfus cüzdanlarının geçerli olup olmadığını soruyorlar.
Velilerin bu sorusunu da biz de Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) yönelttik. Bakanlık yetkilileri yasal olarak 15 yaşından itibaren nüfus cüzdanlarında fotoğraf olması gerektiğini hatırlattı. Ancak bazı öğrenciler 15 yaşında olsalar da LGS’ye gireceklerde bu kural aranmayacak. Nüfus cüzdanlarında fotoğraf olmasa da bu öğrenciler sınava girebilecek.

SINAVA GİRERKEN YANINIZDA OLSUN
Fotoğraflı ve onaylı sınava giriş belgesi
Geçerli Kimlik Belgesi
En az 2 adet yumuşak uçlu kurşun kalem.
Kalemtıraş
Leke bırakmayan yumuşak silgi
Etiketi çıkarılmış plastik şişede su

Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR