2018-2019 öğretim yılı başlamadan önce MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde değişiklik yaptı. Kapsamlı şekilde yapılan değişiklik sonucunda liselerde önemli bir sorun olan dönem sonu telafi sınavları kaldırıldı. İşte bu değişiklikle ilgili madde:

2018-2019 öğretim yılı başlamadan önce MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde değişiklik yaptı. Kapsamlı şekilde yapılan değişiklik sonucunda liselerde önemli bir sorun olan dönem sonu telafi sınavları kaldırıldı. İşte bu değişiklikle ilgili madde:ESKİ HALİ
Sınav sonuçlarının değerlendirilmesi
MADDE 47- (1) Ölçme sonuçları, eğitim ve öğretimin amaçlarına ve derslerin programlarındaki kazanımlara ne ölçüde ulaşıldığını tespit etmek, ulaşılamayan kazanımlarla ilgili olarak ne gibi tedbirlerin alınması gerektiğini ortaya çıkarmak amacıyla kullanılır.
(2) Öğretmenler, başarıyı etkileyen ve yeterince ulaşılamayan kazanımları belirleyerek konuları yeniden işlemek ve öğrencilere alıştırma çalışmaları yaptırmaya yönelik tedbirler alırlar.
(3) (Değişik:RG-16/9/2017-30182)  Sınavlar ve diğer değerlendirmeler sonunda başarısını yükseltmek isteyen öğrenciler için dönem sona ermeden her dersten ayrıca ortak bir sınav daha yapılır. Bu sınavlardan alınan puan diğer puanlarla birlikte dönem puanının hesaplanmasında aritmetik ortalamaya dâhil edilir. Sınava girmek isteyen öğrencilerin yazılı başvurusu alınır. Başvuruda bulunup da sınavlara katılmayan öğrenciler hakkında 48 inci maddenin ilgili fıkra hükümleri uygulanır.

YENİ HALİ
MADDE 21 - Aynı Yönetmeliğin 47 nci maddesinin üçüncü fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır.


Lise (Ortaöğretim) Yönetmeliğinde Ayrıntılı Değişiklik. Çok Şey Değişti

Yorum Yazın

5 comments:

 1. Lütfen liselerde telafi sınavı yapılsın yoksa oğlum sınıfta kalicak 2 puan icin

  YanıtlaSil
 2. Lütfen liselerde telafi sınavı olsun

  YanıtlaSil
 3. 2 puan için sınıfta kalmasin

  YanıtlaSil
 4. Lütfen liselerde telafi sınavı olsun

  YanıtlaSil

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR