Şeffaf olmayan öğretmen ve idareci atamalarından tutun da hangi kritere göre hangi projeleri uyguladıkları belli olmayan proje okulları kaldıralacak mı?

Özel proje uygulayan okul yani kısa adıyla proje okulları 652 sayılı KHK'da 2014 yılında yapılan değişiklik ile icat edildi.
MEB Proje Okulları Hakkında Nasıl Bir İşlem Yapacak?

Bu okullardan öğretmen ve yöneticileri göreve alma ve atma işlemleri Bakanlık yetkisine verildi.

İlk etapta milli eğitim sisteminin en köklü okulları (Kabataş, İstanbul Erkek, Ankara Atatürk... Fen ve Sosyal Bilimler Liseleri ) proje okulu ilan edildi ve ardından bazı meslek liseleri derken imam hatip liseleri...

Bu okullardaki öğretmenler "görev süreniz 4 yılı aştı" gerekçesi ile okullardan adeta atıldılar. Oysa ki o okulları başarılı kılan da, kurum kültürünün devamını sağlayan da bu öğretmenler idi.

Yerlerine atamalar yapıldı ve öğretmenleri okul müdürleri seçti, torpiller uçuştu havada...
Bazı öğretmenler konuyu yargıya taşıdı kazandılar ve bazı iller yargı kararını uyguladı bazıları uygulamadı.

Bu yıl da TEOG'un kalkması ile getirilen sistemle sınavla öğrenci alan tüm okullar proje okulu yapıldı.

Binleri buldu proje okulu sayısı. Müdürlerine sorsanız onlar dahi bilmiyorlar hangi projeyi uyguladıkları için proje okulu olduklarını.
Bu durumda onbinlerce öğretmeni ilgilendiren bir durum ortaya çıktı derken Bakanlık hemen seçim sonrası yönetmelikte değişiklik yaptı.

"3) (Ek:RG-6/7/2018-30470) Öğretmen atamalarına yönelik inhalar 01-31 Mayıs tarihleri arasında İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğüne bildirilir. Öğretmen atamalarına ilişkin iş ve işlemler, ders yılının başlama tarihinden önce sonuçlandırılır."

Bu maddeye göre süreç Mayıs ayında işlemesi gerekirken geçici maddeye göre, görevde olan öğretmenlerin 4 yıllık çalışma süreleri adeta sıfırlandı.

Mayıs'ta işletilmesi gereken süreç bugünlerde işliyor yani MEB daha 6 Temmuz 2018 de yayımladığı yönetmeliğe uymuyor.

Öğretmenler haberdar dahi edilmeden atama teklifleri yapılıyor ve yangından mal kaçırılıyorcasına bir hareket var.

Sayın Bakanın bu duruma el atması gerekir.
- Proje yada başka okulda görev süresinin 4 yıl olmasını,
- Atamaların tamamen keyfiyete bağlı yapılmasını,
- Yargı kararı uygulanmayanların durumlarının yeniden ele alınmasını,
- 6 Temmuz'da yapılan değişiklik ile mevcut öğretmenlerin görev süresi sıfırlanırken birkaç yıldır haksız yere görevden alınan öğretmenler için de adım atılmasını,

Sayın Bakan tarafından bu konuların değerlendirmeye alınmasını eğitimciler beklemektedir ve bu beklenti haklı bir beklentidir.

İlk etapta bugünlerde yapılması muhtemel atamaların durdurulması gerekir ve liyakat esaslı bir düzenleme getirilmelidir.

Bu atamalar gerçekleşirse sayın bakanın haksız uygulamaya atacağı ilk imzalardan biri olacaktır. Çünkü yetkinin de takdirin de Bakanlık makamında olduğu bir konudur.

Kaldı ki yönetmelik hükmüne aykırı uygulama yeni dönemde hukuk kurallarına uygun hareketin de göstergesi olacaktır.
Maksut BALMUK

Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR