2018 LGS yerleştirmelerinde uygulanan kriterler değişti. Nakillerde ikamet önceliği ve diploma notu etkili olacak.

Pazartesi günü başlayacak olan birinci nakil dönemi için yapılan düzenlemesinde yine kayıt alanında ikamet önceliği var. Sonraki kriterler; OBP, devam-devamsızlık ve yaş kriterleri olacak
Lise Nakillerinde Yerleştirme Kriterleri Değişti

Kayıt alanındaki öğrencilerin öncelikle ortaokul başarı puanlarına bakılacak ve puan üstünlüğüne göre yerleştirme olacak.

Eşitlik halinde devam devamsızlık durumu ve son olarak yaş devreye girecek. Böylece ortaokulda bulunuşluk ve tercih önceliği kriterlerinden vazgeçilmiş oluyor ve ortaokul başarı puanı devrede.

Tercih sayısı 5'e çıkarıldı. Okul türü kısıtlaması yokyani 5'i de aynı türden olabilir.
Yapılan çalışma olumludur. Daha önce önerdiğimiz hususlar da gözönüne alınmıştır bunun devamında kontenjan artışı olması bu değişiklikleri anlamlı kılacaktır.
İlk yerleştirmede yerleşenler de başvuru yapabileceğinden bu değişiklikten onlar da yararlanmış olacaklarıdır...

İLK TERCİHİNDE YERLEŞENLERİN KAYIT ALANINDAN TERCİH ZORUNLULUĞU OLMAYACAK
İlk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin, yerleştirmeye esas nakil tercih dönemlerinde Kayıt Alanından okul tercih etme zorunluluğu bulunmayacak. Ancak, tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, yerel yerleştirmeye esas nakil tercihlerinde ilk tercihini Kayıt Alanından seçmek kaydıyla en fazla 5 (beş) okul tercihinde bulunabilecek.
Tercih yapan öğrencilerin farklı okul türü tercih etme zorunluluğu olmayacak.
Sınava katılmayan öğrencilere ise Merkezi Sınavla Öğrenci Alan Okullar tercih ekranı açılmayacak.

TERCİH EKRANINDA OKULLAR RENKLERLE BELİRTİLECEK
Yerel yerleştirme tercih ekranında okullar;
Yeşil renk, "Kayıt Alanında" öğrenci için ikamet adresinin bulunduğu Kayıt Alanında yer alan okulları belirtecek.
Mavi renk, "Komşu Kayıt Alanında" öğrenci için ikamet adresine göre Komşu Kayıt Alanında yer alanlar okulları belirtecek.
Kırmızı renk, "Diğer" ise öğrenci için ikamet adresine göre bulunduğu Kayıt Alanında ve Komşu Kayıt Alanında olmayan il içindeki diğer kayıt alanları ile il dışındaki kayıt alanlarında bulunan okulları belirtecek.

EN FAZLA 5 TERCİH YAPILABİLECEK
Yerleştirmeye esas nakiller, "Tercih ve Yerleştirme Takviminde" belirtilen tarih ve sürelerde 4 (dört) dönemde yapılacak. Her dönemde; Merkezi Sınav Puanı ile öğrenci alan okullar için en fazla 5 (beş), yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için de en fazla 5 (beş) okul tercihi yapılabilecek.

Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR