LGS nakil sonuçları ne zaman açıklanacak? Liseye Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında ilk nakil tercihleri son buldu. Öğrencilerin 5 sınavla öğrenci alan okul, 5 yerel yerleştirmeyle yani sınavsız lise olmak üzere 10 tercih yaptığı LGS nakil uygulaması 4 kez yapılacak. İsteyen tüm öğrenciler her nakil döneminde tercih yapabilecek. Nakil uygulamasına katılmak zorunlu değil, isteğe bağlı

LGS nakil sonuçları ne zaman açıklanacak? Liseye Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında ilk nakil tercihleri son buldu. Öğrencilerin 5 sınavla öğrenci alan okul, 5 yerel yerleştirmeyle yani sınavsız lise olmak üzere 10 tercih yaptığı LGS nakil uygulaması 4 kez yapılacak. İsteyen tüm öğrenciler her nakil döneminde tercih yapabilecek. Nakil uygulamasına katılmak zorunlu değil, isteğe bağlı  

LGS NAKİL SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
LGS tercihlerinde yerleştirme sonuçları ise 13 Ağustos Pazartesi günü açıklanacak. Öğrenciler, TC kimlik numarası ve doğum tarihiyle sonuç bilgilerini sorgulayabilecek. Öğrencilere sonuç belgesi gönderilmeyecek.
4 KEZ NAKİL UYGULAMASI OLACAK
Aynı gün yani 13 Ağustos’ta yerleştirme sonuçları ile birlikte ikinci nakil uygulaması için de tercihler başlayacak.
Geçtiğimiz 30 Temmuz’da sonuçları açıklanan LGS’de ilk merkezi yerleştirmenin ardından 91 bin 687 öğrenci açıkta kaldı. Sınavla öğrenci alan okullarda Anadolu, fen ve sosyal bilimler liselerinde hiç boş kontenjan kalmadı. 197 boş kontenjanın ise meslek ve imam hatip liselerinde oldu.
YEREL YERLEŞTİRME KRİTERLERİ TARTIŞILDI
Yerel yerleştirmede 342 bin 392 kontenjan boş kaldı. Bunların 21 bin 70’nin Anadolu liselerinde oldu. 107 bin 288’i imam hatip, 214 bin 34’ü ise meslek liselerinde boş kontenjan kalırken bu okul türünde toplam kontenjanının yaklaşık yüzde 50’si de boş kaldı.
MEB YENİ NAKİL KILAVUZU ÇIKARDI
LGS yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından ise yerel yerleştirme kriterleri başta olmak üzere tartışmalar başladı. LGS nakil uygulamasının ilki başlamadan bir gün önce 5 Ağustos’ta MEB yeni nakil kılavuzu yeniledi. Bu kılavuzda yerel yerleştirme kriterleri değiştirildi. Tercih sayısı 3’ten 5’e çıkarılırken, okul türü zorunluluğu da kaldırıldı. Anadolu liselerine de 58 bin ek kontenjan geldi.
Ardından da 6-10 Ağustos tarihleri arasında ilk nakil uygulaması için tercihler yapıldı. Bu tercihlerin sonuçları 13 Ağustos’ta açıklanacak. Hiç boş kontenjan olmayan Anadolu, fen ve sosyal bilimler liselerine yerleşen bazı öğrencilerin özel okullara gitmesiyle boş kontenjan oluşmaya başladı.
İKİNCİ NAKİL UYGULAMASI NE ZAMAN?
İkinci nakil uygulaması ise LGS ilk nakil yerleştirme sonuçlarının açıklandığı 13 Ağustos’ta başlayacak ve 17 Ağustos’ta dek sürecek.
LGS NAKİL TAKVİMİ NEDİR?
13 Ağustos 2018: Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Sonuçlarının İlanı
13-17 Ağustos 2018: Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Tercih Başvurularının Alınması
19 Ağustos 2018: Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Sonuçlarının İlanı
27-31 Ağustos 2018: Yerleştirmeye Esas 3. Nakil Tercih Başvurularının Alınması
03 Eylül 2018: Yerleştirmeye Esas 3. Nakil Sonuçlarının İlanı 
03-06 Eylül 2018: Yerleştirmeye Esas 4. Nakil Tercih Başvurularının Alınması
08 Eylül 2018: Yerleştirmeye Esas 4. Nakil Sonuçlarının İlanı 
 17 Eylül 2018: 2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılı Açılışı

Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR