wb_sunny

3. Nakilde Liselerde Boş Kontenjan Var mı?

3. Nakilde Liselerde Boş Kontenjan Var mı?


LGS: Hangi liselerde boş kontenjan var? Liseye Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 3’üncü nakil dönemi tercihleri başladı. Sınavla yani LGS puanıyla öğrenci alan liselerde ikinci nakil yerleştirme sonuçları açıklandığında boş kontenjan yoktu. Ama bazı öğrencilerin özel okula geçmesiyle birlikte liselerde de boş kontenjanlar oluşmaya başladı.
3. Nakilde Liselerde Boş Kontenjan Var mı?

LGS: HANGİ LİSELERDE BOŞ KONTENJAN VAR?
LSG üçüncü nakil tercihleri 31 Ağustos’ta son bulacak. Sonuçları ise 3 Eylül’de açıklanacak. Nakil uygulaması 4 kez yapılacak. Aynı gün okullardaki boş kontenjanlar açıklanacak ve son nakil tercihleri başlayacak. 3-6 Eylül tarihleri arasında yapılacak 4’üncü nakil uygulamasının sonuçları ise 8 Eylül’de açıklanacak. Okullar ise 17 Eylül’de açılacak.

AÇIKTA KALAN VE İSTEMEDİKLERİ OKULLARA YERLEŞENLER
İki nakil döneminden sonra açıkta kalan öğrenci sayısı 15 bin 574'e düştü. Yerel yerleştirmeyle öğrenci alan Anadolu liseleri için ilk nakil döneminde 58 bin ek kontenjan veren MEB, bir daha ek kontenjan verilmeyeceğini duyurdu. Talebin fazla olduğu bölgelerdeki Anadolu liselerinde de ikili eğitime geçildi. Ancak sorun çözülmedi. Çünkü aileler ilk yerleştirmede zorunlu okul seçtirildikleri ve okulda bulunma kriteri yüzünden mağdur olduklarını söyleyerek, ikili eğitimin yaygınlaşmasını istiyor.

ÖZEL OKULA GİDEN ÖĞRENCİLER  
Bu arada özel okullara geçen öğrenciler nedeniyle yerleştirme sonuçları açıklandığında tümü dolu olan Anadolufen ve sosyal bilimler liselerinde de boş kontenjan oluşmaya başladı.

İşte LGS puanıyla yani sınavla öğrenci alan İstanbul’daki Anadolu, fen ve sosyal bilimler liselerinde boş kontenjanlar ve puanları.

Tags

E-Posta Abonelik

Yayınlarımızdan haberdar olmak için abone olunuz.

Yorum Gönderme

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR