LGS tercihi yaparken yerel yerleştirmede ilk 3 okula kesin yerleşirim gözüyle bakıp 4. ve 5. tercihi sallamayın.

LGS tercihi yaparken yerel yerleştirmede ilk 3 okula kesin yerleşirim gözüyle bakıp 4. ve 5. tercihi sallamayın.
LGS'de 4. ve 5. Tercihine Dikkat!

Sınavla öğrenci olan nitelikli okulların tercihini yapabilmek için ilk olarak ‘Yerel Yerleştirme' tercihlerinin yapılması gerekiyor. Yerel Yerleştirme ile öğrenci alan okulların tercihinde ilk 3 okulu KAYIT ALANINDAN seçmek koşuluyla öğrenciler en fazla 5 okul tercihinde bulunabiliyorlar.

4. VE 5. TERCİHE DİKKAT!

Veliler Yerel Yerleştirme ile öğrenci alan okulların tercihinde ilk 3 okulu ‘Kayıt Alanı'ndan seçtikten sonra 4. ve 5. tercih için zorlanmamalı. Karar veliye ait olmalı. Çünkü 4. ve 5. okul tercihi yapıldığında meslek lisesinden ya da Anadolu imam hatip lisesinden de tercih yapılmak zorunda kalınabilecek. Dolayısı ile son kararı veliye bırakmak en doğrusu olacak.

Veliler Yerel Yerleştirme ile ilgili 3 okuldan birisini kesin kazanırız gözüyle bakıyorlar. Sınav sisteminin değişmesinden ve tercihlerin geçen yıla göre karmaşık olmasından dolayı gerek Yerel Yerleştirme ile ilgili gerekse Merkezi Sınavla Alan Okullarla ilgili ‘kazanırsın' ya da 'kazanamazsın' gibi net bir ifade kullanmak mümkün değil. Bu durumu uygun bir şekilde veliye anlatmak gerekiyor.

SINAVA GİRENLER KAÇ TERCİH YAPABİLECEK?
Yerel Yerleştirme ile öğrenci alan okulların tercihlerinden sonra Merkezi Sınavla öğrenci alan okulların tercihleri yapılacak. Burada izlenecek strateji çok önemli. Çünkü Anadolu Lisesi statüsünde sadece 5 okul tercihi yapılabiliyor. Üniversite tercihi olarak 24 tane tercih yapıldığı düşünüldüğünde lise tercih sayısı gerçekten çok az.

Tercihi bir örnek üzerinden anlatmak istiyorum. % 10'luk dilimdeki bir öğrenci kendi diliminin 2 ya da 3 fazlasından yani % 7-8 den ilk Anadolu Lisesi tercihini yapabilir. Veli istiyorsa daha üst dilimden de yazılabilir. 2. Tercihi 9 luk dilimden, 3. Tercihi 10'luk dilimden ve 4. Tercihi de 11-12 lik dilimden olabilir. Ancak buradaki temel sorun ne kadar alta inileceği. Yani son tercihini kaçlık dilimden yazacağımız. Bizim Rehberlik Birimi olarak önerimiz % 10'luk dilimdeki bir öğrenciye % 18 den okul yazmak. Hatta % 20 den bir okul yazmak.

MEB tarafından herhangi bir okula yerleştirilemeyen öğrenciler Açık Liselere yerleştirilecekler. MEB'e telefon ettik. Yetkili bize Açık Liseye yerleştirilen öğrencilerin tüm nakil dönemlerinde nakil başvurusu yapabileceklerini ifade etti.

Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR