ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, “YKS’nin tüm oturumlarının sınav sorularını ve cevap anahtarlarını 1 Temmuz Pazar akşamı internet sitemizden yayımladık. Şu ana kadar herhangi bir sorunun iptali söz konusu değil” dedi.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, “YKS’nin tüm oturumlarının sınav sorularını ve cevap anahtarlarını 1 Temmuz Pazar akşamı internet sitemizden yayımladık. Şu ana kadar herhangi bir sorunun iptali söz konusu değil” dedi.
2018 YKS'de İptal Edilen Soru Yok mu?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, üniversite giriş sınavlarının önceki yıllarda farklı tarihlerde gerçekleştirildiğini, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ise bu yıl ilk kez aynı hafta sonu yapıldığını belirterek tüm süreçlerin buna göre organize edildiğini söyledi. Sınav sorularının 1 Temmuz Pazar akşamı ÖSYM’nin internet sitesinden yayınlandığını hatırlatan Prof. Dr. Özer, “Şu ana kadar herhangi bir sorunun iptali söz konusu değil. YKS’nin tüm oturumları sorunsuz şekilde tamamlandı” dedi. Özer, şöyle konuştu:

4.5 MİLYON SINAV KİTAPÇIĞI VE CEVAP KAĞIDI BASILDI
“Çok büyük bir organizasyon gerçekleştirdik. 4 milyon 548 bin 224 sınav kitapçığı ve cevap kağıdı basıldı. 150 bin sınav evrakı kutusu kullanıldı. Sınav evraklarının naklinde 428 tır ve 1 uçak; sınav evraklarının kent içi nakliyesinde 6 bin 500 araç kullanıldı. Üç oturum toplam 14 bin 867 sınav binası ve 243 bin 56 sınav salonunda gerçekleştirildi . Bu sınav şu ana kadar lojistik olarak ÖSYM’nin tarihinde bir hafta sonunda gerçekleştirdiği en büyük sınav organizasyonudur. YKS’nin tüm oturumları herhangi bir sorun yaşanmadan tamamlandı.

ENGELLİLERE 81 İLDE SINAV  

Engeli, sağlık sorunu veya özel durumu olan adaylar kablolu, kablosuz iletişimi kesilmiş özel salonlarda sınava alındı. 2017’de bu durumdaki adaylar, sadece 14 ilde bu hizmetten yararlanıyorlardı. Bu yıl bu hizmeti 81 ilde de verdik. Dolayısıyla bu durumda olan adaylar başka illere gitmek zorunda kalmadan, kendi illerinde sınava rahatlıkla girebildiler. Özel sağlık sorunu olan 2 aday her türlü güvenlik önleminin alınmasının ardından evlerinde, bir aday da hastanede sınava girdi.

SINAV EVRAKLARI 40 GÜNDE HAZIRLANDI  

Sınav evraklarının hazırlanması, basımı ve paketlenmesi 40 gün sürdü. Bu süre, ÖSYM’nin 44 yıllık tarihinde kullanılan en uzun kapalı alan süresidir. Uzmanlarımız ve matbaa çalışanları, her türlü iletişimi kesilmiş kapalı ortamda 40 gün geçirdiler. Ramazan Bayramı’nda da kapalı alandaydılar. Çok büyük fedakarlık gösterdiler. Bu arkadaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum.

DEĞERLENDİRME SÜRECİ BAŞLADI 

YKS’nin tüm oturumlarının sınav sorularını ve cevap anahtarlarını 1 Temmuz Pazar akşamı internet sitemizden yayımladık. Şu ana kadar herhangi bir sorunun iptali söz konusu değil. Sınav evraklarını getiren araçlar herhangi bir sorun yaşanmadan merkeze ulaştıklar. Değerlendirme süreci başladı. Sınav sonuçları 31 Temmuz’da açıklayacağız. 2018 YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, ÖSYM’nin internet sitesinden yayımlandı.

Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR