ÖSYM, 2 milyon adayın gireceği Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) puanların hesaplama kriterinde güncellemeye gitti.
ÖSYM, 2 milyon adayın gireceği Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) puanların hesaplama kriterinde güncellemeye gitti.
TYT'de Yarım Net Puan Hesaplanması İçin Yeterli Olacak

ÖSYM’nin YKS’deki yeni güncellemesine göre, Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) Türkçe veya matematikten; Alan Yeterlilik Testi’nde ise (AYT) bir ilgili testten 0.5 (yarım) net yapmak, aday puanının hesaplanması için yetecek. Düzenlemeden önce TYT’de temel matematik ve Türkçe testlerinin ‘her birinden’ en az 0.5 ham puana ihtiyaç duyuluyordu. AYT’de ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi içinse adayların ilgili testlerden minimum 0.5 ham puan almaları bekleniyordu. Eğitimciler, güncellemeyi olumlu karşılarken, başarılı öğrencileri etkilemeyeceğini, matematikte başarısız adayların lehine olduğunu söylüyor.

Cihan Yeşilyurt (Rehberlik Koordinatörü): Bu öğrenciler lehine bir gelişme. Puanı hesaplanacak öğrenci sayısı artacak. Eski düzenlemede TYT ve AYT’de her bir testten yarımşar net bekleniyordu, şimdi ise bir testten yapılması yeterli olacak. 

Salim Ünsal (Rehberlik Koordinatörü): Başarılı öğrencileri etkilemez. Ancak alt sıralarda yığılma olur. Bu özellikle vakıf üniversitelerindeki ve meslek yüksekokullarındaki boş kontenjanların azalmasını sağlayabilir. Artık her bir testte yarımşar net elde etmelerine gerek kalmadı.

Onur Soğuk (Hocalara Geldik Platformu): Bu değişikliğin standart öğrenciye bir etkisi yok. Ancak matematikle arası hiç olmayan, Türkçe’den net çıkartabilecek bir kitleyi rahatlattı. Bu durum maddi gücü elveren, matematik neti yapamayan ve vakıf üniversitesi tercih etmek isteyen adayların özellikle lehine. Bu sayede sistem dışında kalmayacaklar. Vakıf üniversitelerinde oluşabilecek kontenjan boşlukları azalacak

Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR