Bu yazımızda liselere yerleştirme için hayati öneme sahip yüzdelik dilim üzerinde duracağız.
Bu yazımızda liselere yerleştirme için hayati öneme sahip  yüzdelik dilim üzerinde duracağız.
 
LGS Yüzdelik Dilim Nedir ve Yerleştirmeye Etkisi Ne Kadardır?

Yüzdelik Dilim Nedir?


Yüzdelik dilim sınava giren tüm öğrencilerin sıralamaları dikkate alınarak hesaplanıyor. Toplam kişi içerisinde sizin sıralamanız yüzde kaça denk geliyor bunun bilgisini size sunar.
Mesela 100 kişi var ve sen 10. olmuşsun. Senin yüzdelik dilimin %10 olur. Baştan senin sıranı içine alacak olan kümedir bir bakıma yüzdelik dilim.


Yüzdelik Dilim Nasıl Hesaplanır? 


LGS sonuçlarına göre puanı hesaplanan toplam öğrenci sayısı içerisinde önce adayın kaçıncı sırada olduğu bulunur. Bu sıralamaya göre de yüzdelik dilim belirlenir. Yüzdelik dilimi daha küçük olan adayın puanı daha yüksektir. Örneğin 490 puan alan bir öğrencinin yüzdelik dilimi 1'dir. Adayların ve okulların yüzdelik dilimleri MEB tarafından tercih döneminde açıklanacaktır.

Yüzdelik Dilim Neden Önemlidir?


Soruların zorluğu ve kolaylığına göre puanlarda her yıl değişiklik olabilir. Örneğin geçen yıl 300 puanla alan bir lise bu yıl 340 puanla alabilir. Oysa yüzdelik dilim değişmez. Örneğin Galatasaray Lisesi her yıl yüzde 0.04-0.05 diliminden öğrenci alır. Dolayısıyla yüzdelik dilimlerde çok fazla oynama olmaz. O yüzden de sağlıklı tercih yapabilmek için öğrencilerin ya da anne babaların yüzdelik dilimi baz almaları gerekiyor. 
BURHAN DEMİR


Yorum Yazın

1 comments:

  1. Selam Kayseri'den yazıyorum LGS den 465.200 puan aldım. Yüzdelik dilimde ise 2.50 olarak görünüyor. Kayseri Fen Lisesi'ne girebilirmiyim. Teşekkürler. Fatma Sude

    YanıtlaSil

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR