2018 LGS sonuçları açıklandıktan sonra 2-13 Temmuz arasında tercihler yapılacaktır. Bu yazıda velilere yardımcı olmak için sırasıyla ne yapılması gerektiğini listeledik:

2018 LGS sonuçları açıklandıktan sonra 2-13 Temmuz arasında tercihler yapılacaktır. Bu yazıda velilere yardımcı olmak için sırasıyla ne yapılması gerektiğini listeledik:LGS Tercihleri İçin Veliler Sırasıyla Ne Yapacaklar?

1. Öncelikle tercih edilecek okulların belirlenmesi gerekir. Bunun için 15 tercih hakkı var.
* 5 okul kayıt alanı ve komşu kayıt alanında belirlenecek. İlk 3 Tercih yeşil renkle belirlenen kayıt alanındaki liseler, diğer 2 tercih mavi renkle belirlenen komşu kayıt alanında olabilir.
* Sınava girenler 5 okulu Merkezi Yerleştirme puanıyla tercih edebilir.. Bu alandaki tercihler için öncelikle Yerel Yerleştirme ile alan okulların tercih edilmesi şart.
* Son olarak da 5 pansiyonlu okul tercih edilebilir.

2. Tercih işlemi öğrenci ve velisi tarafından https://e­okul.meb.gov.tr internet adresinden veya herhangi bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılabilecektir. Yapılan tercihler mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacaktır.

3. Elektronik ortamda tercih işlemlerini yapamayanlar için okul müdürlükleri, tercih işlemlerini öğrenci velisinin talebi üzerine, velinin doldurup imzalayarak verdiği “Yerleştirme Tercihleri İçin Ön Çalışma Formu EK-1” e bağlı kalarak veli adına yapacaktır

4. Tercihler okul müdürlüğü tarafından elektronik ortamda onaylanacaktır. Tercihlerle ilgili varsa her türlü düzeltme elektronik onaylama işleminden önce yapılacaktır. Onaylama işlemi yapıldığı anda öğrencinin tercih işlemi tamamlanmış olacaktır. Öğrenci velisi düzeltme veya iptal işlemi için takvimde belirtilen tercih süreleri içerisinde okul müdürlüğüne başvurarak başvurunun düzeltilmesi veya iptal talebinde bulunabilecektir. Tercih Başvuru Durumu “İptal” olarak görünen öğrenciler yerleştirme işlemlerine dâhil edilmeyecektir. 

5. Tercihlerin, tercih ve yerleştirme kılavuzuna uygun olarak elektronik ortamda hatasız ve eksiksiz bir şekilde yapılması gerekmektedir. Tercih listesinden öğrenci velisi, onay işleminden ise okul müdürlüğü ile veli birlikte sorumludur. 

6. “Yerleştirme Tercihleri İçin Ön Çalışma Formu EK-1” veli tarafından doldurulup imzalandıktan sonra tercihler, sisteme okul müdürlüğü tarafından girilerek onaylandıktan sonra iki nüsha çıktısı alınacak, bir nüshası imza karşılığı veliye verilecek ve diğer nüshası okulda saklanacaktır.

7. Tercih ve yerleştirme işlemleriyle ilgili tüm bilgilendirmeler http://www.meb.gov.tr ile https://e­okul.meb.gov.tr adreslerinden yapılacaktır. Velilerin tercih ve yerleştirme işlemleri süresince bu adresleri takip etme yükümlüğü vardır.


BURHAN DEMİR/OKULSORU.COM

Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR