8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı 147. Sayfa Cevapları 5. Ünite
8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Ders Kitabı Cevapları
8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Ders Kitabı Cevapları. 2017-2018 eğitim-öğretim yılı ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız. Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı 147. Sayfa Cevapları 5. Ünite 

Güçlü bir ülke olmanın temel koşulları nelerdir? Araştırınız.
CevapGüçlü bir ülke olmanın belli bazı şartları bulunmaktadır. Bu şartlar başka alanları da doğrudan etkileyerek ülkenin sarmal ağ şeklinde yapılanmasını ve güçlenmesini sağlar. Güçlü bir ülkenin sosyal, siyasal, ekonomik, kültürel birçok alanda önemli temel koşulları bulunmaktadır.
Güçlü bir ülke olmanın en önemli temel koşulları stratejik toprak bütünlüğünün olması, müdrik bir fikrin takip edilmesi ve nüfus gücünün oluşması şeklinde sıralanabilir. Toprak bütünlüğü, nüfus etkisi ve idealler peşinde olan bir toplum sayesinde güçlü bir ülke olunabilir. Bununla beraber iktisadi güç dengelerinin de oluşması güçlü bir ülkenin oluşmasındaki en temel koşullar arasında bulunmaktadır.

Atatürk Dönemi’nde güçlü bir ülke oluşturmak için hangi çalışmalar yapılmıştır? Araştırınız. Edindiğiniz bilgileri sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap:
“Türk milletinin karakteri yüksektir. Türk milleti çalışkandır. Türk milleti zekidir. Çünkü Türk milleti millî birlik ve beraberlik içerisinde güçlükleri yenmesini bilmiştir.”
(Genelkurmay Başkanlığı, 1998b: 31)
“Ben 1919 senesi Mayıs’ı içinde Samsun’a çıktığım gün elimde maddi hiçbir kuvvet yoktu. Yalnız büyük Türk milletinin asaletinden doğan ve benim vicdanımı dolduran yüksek ve manevi bir kuvvet vardı. İşte ben bu ulusal kuvvete, bu Türk milletine güvenerek işe başladım.”
(Genelkurmay Başkanlığı, 1998b: 37)
Atatürk’e göre Türk milletinin her türlü güçlüğü yenebilmesinin temel sebebi nedir?
Cevap: Türk milletinin güçlü yapısı tarih boyunca tarihin akışını değiştirecek şekilde meydana gelmiştir. Mücadeleci ve savaşçı bir millet olarak geniş coğrafyalarda etkili olmuştur. Türk milletinin azim ve kararlılığı en yakın dönemlerden biri olan Milli Mücadele döneminde ortaya çıkmıştır.Atatürk’e göre Türk milletinin her türlü güçlüğü yenebilmesinin temel sebebi Türk milletinin azim ve kararlılığı, milli ve manevi değerlere bağlı olarak yaşaması ve tarihi şuurla hareket ederek tarihten ders çıkarması şeklindedir. Bu sayede Türk milleti tarihin birçok döneminde zamanın akışını değiştirecek olaylara neden olmuştur. Geniş coğrafyalar üzerinde hakimiyet kuran Türk milleti tarihin her safhasında bu özelliklerini konuşturmuştur.

8.SINIF İNKILAP TARİHİ DERSİ TOP YAYINLARI DERS KİTABI DİĞER SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR