wb_sunny

Haber

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı 164. Sayfa Cevapları 5. Ünite

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı 164. Sayfa Cevapları 5. Ünite

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Ders Kitabı Cevapları
8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Ders Kitabı Cevapları. 2017-2018 eğitim-öğretim yılı ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız. Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı 164. Sayfa Cevapları 5. Ünite 

Gelişmiş ülkeler arasına girmek ile Atatürk’ün inkılapçılık ilkesi arasındaki ilişkiyi araştırınız.
Cevap: İnkılapçılık ilkesi cumhuriyetin kurucu ilkelerinden biridir. İnkılapçılık sayesinde yapılan devrimler yoluyla muasır medeniyetler seviyesine çıkmayı sağlayacak çağdaş ve modern kurumlar ve sosyal haklar elde edilerek yeni bir anlayış sosyal ve siyasal olarak yerleştirilmeye çalışılmıştır.Gelişmiş ülkelerde yeniliklerin önyargısız bir şekilde gerçekleştirilmesi, çağdaş ve modern bir algıda meydana getirilmesi cumhuriyetin kurulmasıyla inkılapçılık ilkesi doğrultusunda Anadolu topraklarında uygulanmaya başlanmıştır. Batı medeniyetinin esas alınması inkılapçılık ilkesi sayesinde olduğu için gelişmiş ülkeler arasına girmek de inkılapçılık ilkesi sayesinde olacaktır. Çünkü gelişmek için yenilik yapmak ve yeniliklere açık olmak gerekir.
“Uçurumun kenarında yıkık bir ülke… Türlü düşmanlarla kanlı boğuşmalar… Yıllarca süren savaş… Ondan sonra içerde ve dışarıda saygı ile tanınan yeni vatan, yeni toplum, yeni devlet ve bunları başarmak için aralıksız inkılaplar… İşte Türk genel inkılabının bir kısa ifadesi.”
“Benim elime büyük yetki ve kudret geçerse ben sosyal hayatımızda arzu edilen inkılabı bir anda uygulayacağımı zannederim. Zira ben, bazıları gibi halkı ve aydınları yavaş yavaş benim düşüncelerim seviyesinde düşünmeye alıştırmak yoluyla bu işin yapılacağını kabul etmiyor ve böyle harekete karşı ruhum isyan ediyor. Neden ben bu kadar sene yükseköğrenim gördükten, sosyal ve medeni hayatı incelemek, hürriyetin tadını çıkarmak için hayatımı ve zamanımı sarf ettikten sonra halkın seviyesine ineyim? Onları kendi seviyeme çıkarayım, ben onlar gibi değil, onlar benim gibi olsun…”
Atatürk, Türk milletini çağdaş uygarlık düzeyine ulaştırmak için neler yapmıştır? Düşüncelerinizi söyleyiniz.

Cevap: Mustafa Kemal, Milli Mücadele ile başlayan süreçte milleti ve vatanı için önemli kararlar almıştır. Düşmana karşı yek vücut olunmasında liderlik rolünü kullanmıştır. Kongrelerin düzenlenmesi ve genelgelerin yayınlanmasıyla mücadelede örgütlenme safhasında önemli bir yer edinmiştir. Cumhuriyetin ilan edilmesi ve sonrasındaki devrimlerle çağdaş uygarlık seviyesini hedeflediğini göstermiştir. Medeni Kanunun kabulü, Kılık Kıyafet Kanununun kabulü, Tevhidi Tedrisat Kanunun hayata geçirilmesi, kadınlara sosyal hakların ve özgürlüklerin tanınması, Kılık Kıyafet Kanununun çıkarılması, Harf İnkılabının yapılması gibi yenilikler muasır medeniyetler seviyesine ulaşılmak için yapılan yeniliklerdir. Sosyal ve siyasi hayatta çağdaş ve modern bir yapıya ulaşmak amaçlanmıştır.

8.SINIF İNKILAP TARİHİ DERSİ TOP YAYINLARI DERS KİTABI DİĞER SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ

Tags

E-Posta Abonelik

Yayınlarımızdan haberdar olmak için abone olunuz.

Yorum Gönder

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR