8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı 148. Sayfa Cevapları 5. Ünite
8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Ders Kitabı Cevapları
8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Ders Kitabı Cevapları. 2017-2018 eğitim-öğretim yılı ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız. Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı 148. Sayfa Cevapları 5. Ünite 

Bir milletin tümünün, kendi topraklarında dıştan hiçbir müdahale ve sınırlama olmaksızın hür ve bağımsız yaşaması ve çalışması lazımdır. Devlet, gerek kişilerin hürriyetini sağlamak için millet üzerinde bir nüfuza ve gerek millet ve memleketin bağımsızlığını koruyabilmek için kendine özgü bir nüfuz ve kuvvete sahip olmalıdır.”
Atatürk’e göre siyasi gücün sahibi olan devlet, bu gücü hangi amaçlar için kullanmalıdır?
Cevap: Devlet siyaset sahnesindeki milletin aksidir.Yani siyaset bir ayna ise millet ve devlet birbirlerinin bu aynadaki görüntüsü gibi olmalıdır ve öyledir. Bu prensipten hareketle Atatürk’e göre siyasi gücün sahibi olan devletin bu siyasi gücü üstünlük kurma ve tahakküm oluşturma dışında milleti için sosyal adalet için kullanmalıdır.Siyasi güç ancak sosyal adaletin sağlanması için kullanılırsa siyasi güç olma anlamının hakkını verir. siyasi güç ezici ve üstünlük kuran bir güç olmamalıdır. Siyasi gücün de güç kaynağı millettir. Millete rağmen herhangi bir girişim ya da tahakküm söz konusu olmamalıdır. Siyasi gücün amacı ekonomik güç oluşturmak, sosyal adalet sağlamak, kültür değerlerinin ortaya çıkarılması alanında kullanılmalıdır.

8.SINIF İNKILAP TARİHİ DERSİ TOP YAYINLARI DERS KİTABI DİĞER SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR