600’e yakın okula yerleştirmede kullanılacak LGS’de TEOG benzeri sorular yer almayacak. Yorum ve analiz gücünü ölçecek sınava hazırlanmak için en iyi kaynak geçmişteki ALES soruları
600’e yakın okula yerleştirmede kullanılacak LGS’de TEOG benzeri sorular yer almayacak. Yorum ve analiz gücünü ölçecek sınava hazırlanmak için en iyi kaynak geçmişteki ALES soruları
LGS'de Başarı İçin ALES ve YGS Sorularını Çözün


1 milyondan fazla öğrencinin merakla beklediği Liselere Giriş Sınavı (LGS) için hazırlanan örnek sorular geçen ay Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı. Bilginin yanı sora öğrencinin yorum ve analiz gücünü de sınayan soruların TEOG'a nazaran daha kaliteli ve ölçmeye değil seçmeye yönelik olarak hazırlandığı değerlendirildi. 600'e yakın fen, Anadolu ve proje okulları ile yabancı özel liselere yerleştirmelerde kullanılacak sınava hazırlamak için ezberleri bozmak gerekiyor. Uzmanlara göre TEOG'un aksine LGS'de soru tiplerinin çözümünü ezberleyerek başarılı olma şansı yok. Bu tarz bir lise sınavına hazırlanmak için nasıl bir çalışma programı uygulanması gerektiğini eğitim uzmanları SABAH'a değerlendirdi. En doğru kaynak geçmiş yıllarda çıkan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı'nın (ALES) soruları.

10 DAKİKA SÖZLÜK ÇALIŞMASI
Oğuz Kağan Okulları Eğitim Koordinatörü Hatice Yılmaz 2 Haziran'da yapılacak sınava hazırlanmak için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:
Açıklama: https://i.tmgrup.com.tr/i/bullet.jpg Böyle bir sınavda öğrencilerin bilgileri ya da soru tiplerinin çözümünü ezberleyerek başarılı olma şansı yoktur. Bu nedenle öğretim yılı boyunca işlediğiniz her ünite ve konuyu anlayarak öğrenip, detayları ile kavramayı ilke edinin.
Açıklama: https://i.tmgrup.com.tr/i/bullet.jpg Her gün düzenli olarak bilimsel dergi, öykü, roman, şiir gibi farklı yazı türlerinde okuma alışkanlığı edinin.
Açıklama: https://i.tmgrup.com.tr/i/bullet.jpg Okurken anlamını bilmediğiniz sözcüklerin anlamını mutlaka sözlükten bulun. Sözcük hazinenizi geliştirmek için her gün 10 dakika sözlük taraması yapın.
Açıklama: https://i.tmgrup.com.tr/i/bullet.jpg Herhangi bir ünite ile ilgili konuyu çalışmaya başlamadan önce ünite ile ilgili kavram haritası çıkarını ve konuyu kavram haritasındaki sıralamayı gözeterek öğreniniz.

TEOG KAYNAKLARINI UNUTUN
Açıklama: https://i.tmgrup.com.tr/i/bullet.jpg Kaynak olarak TEOG türü sınav soruları çözmenin size faydası olmayacak. Sınava etkin hazırlanmak için öncelikle ders kitabınızdaki resim altları, deney açıklamaları dâhil tüm bilgileri öğrendiğinizden emin olun.
Açıklama: https://i.tmgrup.com.tr/i/bullet.jpg Mutlaka bir kaynak ihtiyacı hissederseniz eski yılların YGS ve ALES sorularını örnek alabilirsiniz. Ayrıca kendiniz, ben olsaydım bu konuda ne sorardım, başka ne sorardım, daha başka ne sorardım sorularını sorarsanız sınav sorularını yakalayabilirsiniz.
Açıklama: https://i.tmgrup.com.tr/i/bullet.jpg Bu tür bir sınava hazırlanırken akıl yürütme ve çıkarım yapma becerinizi geliştirmek için gerekirse bir sorunun çözümü için bir saat tüm çözüm yollarını deneyin. Böyle bir çalışma size o dersle ilgili tüm bilgi birikiminizi tekrar ettirecektir.

Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR