9.Sınıf Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü MEB Yayınları Ders Kitabı 72.Sayfa Cevapları (2017-2018 Yeni Müfredat)
SAĞLIK BİLGİSİ (1.Ünite)
Güncellenen öğretim programlarına uygun olarak Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan 9. Sınıf MEB yayınlarının etkinlik cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. 2017-2018 Lise ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız. Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

9.Sınıf Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları (Yeni Müfredat 2018-2019)

SAĞLIK BİLGİSİ (1.Ünite)

İLK YARDIMLA İLGİLİ TEMEL BİLGİLER

9.Sınıf Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü MEB Yayınları Ders Kitabı 72.Sayfa Cevapları (2017-2018 Yeni Müfredat)

112 Acil Yardım hattı neden gereksiz yere meşgul edilmemelidir? Tartışınız. 
CEVAP: Nedenleri:
Türkiye'de 112 acil çağrı merkezi aramalarının %85-90'ı boşuna yapılan aramalardır. Bunun sonucu olarak gerçek bir acil durumda kişiler 112'yi aradıklarında meşgul çalıyor ya da beklemek zorunda kalıyorlar. Bundan dolayı bu birimde çalışan kişiler ihbarın gerçek olduğunu anlamak için çeşitli sorular zormak zorunda kalıyor bu da bir vakit kaybına yol açıyor.
Acil bir yaralanma veya hastalık durumunda dakikalar hatta saniyelerin bile hasta veya yaralılar için oldukça fazla önemi vardır.Ancak yukarıda bahsettiğimiz nedenlerden dolayı dakikalarca zaman kaybedilmekte ve bu gecikmelere bağlı ölümler olabilmektedir. 
Bu nedenle insanlar, bir gün kendilerinin de acil servis ve ambulans ihtiyacı olabileceğini unutmayarak 112'yi gereksiz aramamalıdır.


1. İlk yardım uygulamalarını bilmek niçin önemlidir? Açıklayınız.  CEVAP: Herhangi bir olay olsun,bir kaza olsun kişilere müdahalede bulunabilmek hatta o kişilerin hayatını kurtarabilmek için ilk yardım kurallarını ve uygulamalarını bilmemiz gerekir.Bazen kendi ailemizin hatta kendimizin de başına gelebilecek çeşitli kazalar olmaktadır.Anında müdahale ve hayat kurtarabilme için ilk yardım kurallarını bilmeliyiz.


2. Herhangi bir kaza anında yapılacak ilk yardım temel uygulamaları nelerdir? Açıklayınız. CEVAP: İlk yardım uygulamaları 3 ana başlık altında toplanır.Bunlar;Koruma,bildirme ve kurtarma aşamalarıdır.
Koruma aşamasında yapılması gereken;olay yerinde olası tehlikeler belirlenir ve bu tehlikelere karşı önlemler alınır.Yani amaç güvenli çevre oluşturmaktır.
Bildirme aşamasında;en hızlı ve güvenli şekilde sağlık kuruluşlarına haber verilmelidir.
Kurtarma aşaması ise;olay yerinde hasta yaralılara müdahale; hızlı fakat sakin ve bilinçli bir şekilde yapılmalıdır. 

3. Olay yerinin değerlendirilmesinde yapılacak işlemleri sıralayınız.
CEVAP: 
Olay yerinin değerlendirilmesinde yapılacak işlemler:
1-Kazaya uğrayan araç eğer şartlar uygun ise yolun dışına ve güvenli bir alana alınmalı, kontağı kapatılmalı, el freni çekilmeli, araç LPG’li ise aracın bagajında bulunan tüpün vanası kapatılmalıdır.
2-Olay yeri görünebilecek bir şekilde işaretlenmelidir. 
3-Olay yerinde hasta/yaralıya yapılacak yardımı zorlaştıracak veya engelleyebilecek kişiler olay yerinden uzaklaştırılmalıdır,
4-Sigara içilmemeli ve ateş yakılmamalıdır,
5-Ortam havalandırılmalıdır,
6-Kazazede yerinden oynatılmamalıdır,
7-Kazazedenin yaşam bulguları ABC ile test edilmelidir,
8-Kırık ve kanama kontrol edilmeli ve hasta sıcak tutulmalıdır,
9-Bilinç kapalı ise ağızdan bir şey verilmemelidir,
10-Hasta ve olay yeri hakkında tüm bilgiler kayıt altına alınmalıdır,
11-Yardım ekibi gelene kadar olay yerinde kalınmalıdır.


Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR