9.Sınıf Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü MEB Yayınları Ders Kitabı 84.Sayfa Cevapları (2017-2018 Yeni Müfredat)
SAĞLIK BİLGİSİ (1.Ünite)
Güncellenen öğretim programlarına uygun olarak Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan 9. Sınıf MEB yayınlarının etkinlik cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. 2017-2018 Lise ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız. Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

9.Sınıf Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları (Yeni Müfredat 2018-2019)

SAĞLIK BİLGİSİ (1.Ünite)

1. ÜNİTE ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME

9.Sınıf Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü MEB Yayınları Ders Kitabı 84.Sayfa Cevapları (2017-2018 Yeni Müfredat)

A. Aşağıdaki soruları cevaplayınız. 

1. Sağlıklı yaşam için kişisel temizliğin gerekliliğini açıklayınız?  CEVAP: Diş fırçası,tarak,tıraş makinası,havlu,tırnak makası gibi eşyalar kişiye özel olmalıdır.Örnek olarak diş fırçamızı bir başkası ile paylaşmamız durumunda hem bize hemde paylaştığımız kişiye zararları vardır.Ağzımızda bulunan bir çok bakteri fırçamızı paylaştığımız kişiye geçer.Hastalıklara yol açabilir.
Bir diğer örnek tarakdır. Tarağımızı bir başkasıyla paylaştığımızda kafamızda bulunan mikroorganizmalar diğer kişiye geçer.Aynı şekilde onunki de bize geçer.Eğer arkadaşımızda bit gibi zararlı bir böcek var ise bize bulaşır.

2. Obeziteye neden olan risk faktörleri nelerdir?  CEVAP: Obeziteye neden olan risk faktörleri
1-Yetersiz veya dengesiz beslenme,
2-Genetik faktörler,
3-Hareketsizlik,
4-Sigara,alkol veya diğer zararlı alışkanlıklar,
5-Hormon bozuklukları,
gibi etmenler obezitenin risk faktörleri arasındadır.

3. Stres insanda ne gibi olumsuzluklara sebep olur?  CEVAP: Stres her insanda çeşitli olumsuzluklara neden olur.Bu olumsuzluklar;aşırı üzüntü,psikolojik sorunlar,ruhsal bozukluklar,sivilce ve akne oluşumu,davranış bozuklukları gibi çeşitli sorunlara neden olur.Bunun için stres ve sıkıntıdan uzak durulmalıdır.

4. Olay yeri değerlendirmesi niçin ve nasıl yapılır?  CEVAP:

5. Zararlı alışkanlıkların sağlık üzerindeki olumsuz etkileri nelerdir?
CEVAP: Zararlı alışkanlıkların sağlık üzerindeki olumsuz etkileri:
1-Ekonomik yönden insana birçok zarar verir.Örneğin aile bütçesine zarar verir.
2-Sağlık yönünden birçok zararları vardır.Bunlar;kanser,iç hastalıkları bozulukları,sindirim bozuklukları,boşaltım bozuklukları,dolaşım bozuklukları gibi..
3-Toplumsal dışlanma.Bu kişiler toplum tarafından dışlanırlar.Çünkü bu maddeler insanın benliğini kaybetmesine yol açar.
----

I.SORU AŞININ TARİHÇESİ 
Aşağıdaki gazete yazısını okuyunuz. Soruları bu yazıya göre yanıtlayınız. 
Mary Montagu güzel bir kadındı. 1715 yılında çiçek hastalığına yakalandı. Hastalığı geçirdi; fakat izleri kaldı. Adına aşılama denen bir tedavi gördü. Bu tedavide sağlıklı gencin derisi çizilerek ona zayıflatılmış çiçek virüsü veriliyordu. Kişi kısa bir süre için hasta oluyor, ancak hastalığı genellikle çok hafif bir şekilde geçiriyordu. 
Mary, bu aşılama yönteminin güvenli olduğuna inandı ve kendi oğlu ile kızının da bu şekilde aşılanmasına izin verdi. 
1796 yılında Edward Jenner çiçek hastalığına karşı antikor geliştirmek için insandaki çiçek hastalığı virüsünü değil, ineklerde görülen çiçek hastalığı virüsünü kullanarak aşılama yöntemini geliştirdi. Jenner’in bulduğu bu aşılama yönteminin, çiçek hastalığı virüsü verilmesine kıyasla, yan etkileri daha azdır ve tedavi gören kişi virüsü başka insanlara bulaştıramaz. Bu tedavi biçimi aşılama adıyla tanındı. 

a) İnsanlar hangi çeşit hastalıklara karşı aşılanabilir? 
A. Hemofili gibi kalıtsal hastalıklar 
B. Çocuk felci gibi virüslerin neden olduğu hastalıklar 
C. Şeker hastalığı gibi vücudun işlevsel bozukluklarından kaynaklanan hastalıklar 
D. Tedavisi olmayan her çeşit hastalık 
CEVAP: Cevabımız B şıkkıdır.İnsanlar virüslerin neden oldukları hastalıklara karşı aşı olabilirler.Genetik hastalıklar aşı yolu ile düzeltilemez.Tedavisi olmayan bir hastalık ise zaten bilinmediğinden aşısı da yoktur.

b) Hayvanlar ya da insanlar bakterilerin neden olduğu bulaşıcı bir hastalığa yakalanır ve iyileşirse hastalığa neden olan bakteriler genellikle onlarda tekrar hastalık oluşturamaz. 
Bunun nedeni aşağıdakilerden hangisidir?
A. Vücudun, aynı çeşitten bir hastalığa neden olabilecek bütün bakterileri öldürmüş olması 
B. Vücudun, bu tür bakterileri çoğalmadan önce öldürecek antikorlar yapmış olması 
C. Alyuvarların, aynı çeşit hastalığa neden olabilecek bütün bakterileri öldürmesi 
D. Alyuvarların, vücuttaki bu tip bakterileri yakalayarak vücuttan atması. 
CEVAP: Doğru cevap B şıkkıdır.Bunun kısaca adı ise bağışıklıktır.İnsanlar geçirdikleri hastalıklara karşı bağışıklık kazanır ve antikor üretirler.

c) Özellikle küçük çocuklar ve yaşlı insanların gribe karşı aşılanmaları önerilmektedir. Aşağıya bu öneri ile ilgili bir neden yazınız.
CEVAP: Bunun en önemli nedeni küçük çocukların ve yaşlı insanların bağışıklık sistemleri kötüdür.Yani mikroba karşı dayanakları daha azdır.Daha çabuk hastalanmaya uygundur.Bu tür kişiler aşı olarak hastalıklara daha dayanıklı olabilirler.Aşı insanları belirli mikroplara karşı korur ve bağışıklık kazanmasını sağlar.Aşı olmak her insan için gereklidir.Ancak yaşlı ve çocuklar için daha da gereklidir.


Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR