9.Sınıf Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü MEB Yayınları Ders Kitabı 76.Sayfa Cevapları (2017-2018 Yeni Müfredat)
SAĞLIK BİLGİSİ (1.Ünite)
Güncellenen öğretim programlarına uygun olarak Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan 9. Sınıf MEB yayınlarının etkinlik cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. 2017-2018 Lise ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız. Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

9.Sınıf Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları (Yeni Müfredat 2018-2019)

SAĞLIK BİLGİSİ (1.Ünite)

İLK YARDIMLA İLGİLİ TEMEL BİLGİLER

9.Sınıf Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü MEB Yayınları Ders Kitabı 76.Sayfa Cevapları (2017-2018 Yeni Müfredat)

E-5 kara yolunda bir kamyonla özel bir araç çarpışmıştır. Kazayı gören bir araç sürücüsü hemen durur ve yardıma gelir. Özel arabanın şoförü ölmüştür. Kamyon şoförü ise direksiyona sıkışmıştır. Arabadan bir kadın ve bir çocuk fırlamıştır ve 2-3 metre ilerde yatmaktadır. Çocuk 3-4 yaşlarındadır ve korkuyla ağlamaktadır. Başı ve kolunda kanama vardır. Yardıma gelen kişi çocuk ağladığı ve kanaması olduğu için hemen çocuğa yardım eder

Aşağıdaki soruları yukarıda verilen metne göre cevaplayınız.
1. Bu olayda ilk yardımcı doğru davrandı mı? CEVAP: Evet doğru bir şekilde davranmıştır.İlk olarak küçük çocuğa yardım etmesi ve onun panik içinden kurtarılmasını sağlaması gerekir.

2. Bu kaza sonrasındaki müdahalede öncelik hangisine verilmelidir? Niçin?  CEVAP: Öncelik küçük ve ağlayan çocuktadır. Çünkü çocuk ağladığına göre yaşıyor ve öncelik panik içinde olduğu için ona aittir.Onu kontrol altına alıp hemen diğer kişilere yardım sağlanılmalıdır.Çocuk güvenli bir alana taşınmalıdır.

3. İlk yardımda hasta/yaralı nasıl değerlendirilir? CEVAP: Havayolu açıklığının değerlendirililr.
Solunumun değerlendirilmesi yapılmalıdır.
Dolaşımın sağlanması kontrol edilir.
Kazazedenin ilk olarak havayoluna bakılır.Nefes almakta güçlük çekiyor mu veya 
Özellikle bilinç kaybı olanlarda dil geri kaçarak solunum yolunu tıkamış mı diye kontrol edilir.
Daha sonra solumun değerlendirilmesine geçilir.Burada ise,Bak-Dinle-Hisset yöntemi ile solunum yapıp yapmadığını 5 saniye süre ile değerlendirir.
En son olarak ise,dış kalp masajı yapılarak hayati öneme sahip organların oksijen alması sağlanır.


Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR