9.Sınıf Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü MEB Yayınları Ders Kitabı 67.Sayfa Cevapları (2017-2018 Yeni Müfredat)
SAĞLIK BİLGİSİ (1.Ünite)
Güncellenen öğretim programlarına uygun olarak Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan 9. Sınıf MEB yayınlarının etkinlik cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. 2017-2018 Lise ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız. Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

9.Sınıf Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları (Yeni Müfredat 2018-2019)

SAĞLIK BİLGİSİ (1.Ünite)

İLK YARDIMLA İLGİLİ TEMEL BİLGİLER

9.Sınıf Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü MEB Yayınları Ders Kitabı 67.Sayfa Cevapları (2017-2018 Yeni Müfredat)

İstanbul-Ankara otobanında, Ankara yönünde seyrediyordum. Gerede’yi geçince sağda bir kalabalık gördüm. Bir araç takla atmıştı. Yavaşladım ve aracımı sağa çekerek durdum. İhtiyacı olan varsa yardım etmek istiyordum. Kendimi tanıttım. Yerde bir kişi yatıyordu ve en az on kişi öylece durmuş onu seyrediyordu. 112’yi arayıp aramadıklarını sordum. Aramışlardı, ancak henüz ambulans gelmemişti. Hemen, kişinin yaşam bulgularını değerlendirdim. Orada bekleyenlerden biri on dakika öncesine kadar nefes aldığını fakat on dakikadan beri hiçbir hareketinin olmadığını söyledi. Ben temel yaşam desteğine başladım. Kısa süre sonra ambulans geldi. Ekibe yaralıyı devrettim.

Aşağıdaki soruları metne göre cevaplayınız. 
1. İlk yardım uygulayacak olan kişilerin, ilk yardım eğitimi almış olmaları gerekli midir? CEVAP: Evet gereklidir.Çünkü ilk yardım kurallarını bilen bir kişi ancak nasıl ve ne şekilde bir müdahalede bulunabileceğine karar verebilir.Aksi takdirde kazazedenin durumu daha da kötüye gidebilir.

2. Kaza sonrasında yaralılara yanlış müdahalede bulunmak hangi sonuçlara neden olabilir? CEVAP: Kazazedenin durumunun daha da kötüye gitmesini veya durumun ölümle sonuçlanmasına yol açabilir.Bundan dolayı ilk yardım kurallarını bilmeyen kişiler yaralıya müdahalede bulunmamalıdır.

3. Kalabalık yaralıya müdahele etmeyerek doğru mu yapmıştır? Tartışınız.

CEVAP: Eğer o kalabalıkta ilk yardım bilgisi bulunan bir kişi 
yok ise kalabalık doğru olanı yapmıştır.Bu durumlarda ilk yardım bilgisi yok ise yaralıya müdahalede bulunmamak daha yararlıdır.Nedeni ise yaralının durumunun daha da kötüye gitmesi sağlanabilir.
6-Hastanın endişesi var ise giderilmelidir.


Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR