9.Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı 139. Sayfa Cevapları 3.Üniteyi Bitirirken
9.Sınıf Kimya MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları Güncellenen öğretim programlarına uygun olarak Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan 9. Sınıf MEB yayınlarının etkinlik cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. 2017-2018 Lise ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız. Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

9.Sınıf Kimya MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları (Yeni Müfredat 2018-2019)

KİMYASAL TÜRLER ARASI ETKİLEŞİMLER (3.Ünite)


9.Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı 139. Sayfa Cevapları 3.Üniteyi Bitirirken


ÜNİTEYİ BİTİRİRKEN…

7. Yukarıda numaralandırılmış olarak verilen kimyasal türlerin sınıflandırılması hangi seçenekte doğru verilmiştir?
A) I: İyon II: Molekül III: İyon IV: Atom
B) I: İyon II: İyon III: Molekül IV: Atom
C) I: İyon II: İyon III: Molekül IV: Molekül
D) I: Molekül II: İyon III: Atom IV: İyon
E) I: Molekül II: Atom III: Molekül IV: Atom

Kimyasal türler: atomlar, iyonlar, moleküller ve radikallerdir.
SO42-, -2 yüklü bir iyondur (negatif yüklü atom grubu, anyon)
Mg2+, +2 yüklü bir iyondur (pozitif yüklü atom, katyon)
CH4, bir bileşiktir, yani moleküldür (farklı iki atomun kimyasal bağlarla oluşturduğu atom grubu)
Ar, bir atomdur (en küçük birim)
Cevap B şıkkı.

8. Yukarıda verilen kimyasal tür tanım eşleştirmeleri hangi seçenekte doğru verilmiştir? A) I – B II – A III – C
B) I – A II – C III – B
C) I – C II – B III – A
D) I – B II – C III – A
E) I – C II – A III – B

C2H5OH bileşiği sizinde gördüğünüz gibi aynı veya farklı atomların birbiri ile etkileşmesi sonucunda oluşan kimyasal bir türdür. Yapısında C,H ve O Atomları bulunmaktadır. Yani C yi II ile eşleştirebiliriz.
K+ iyonu (Katyon) 1 elektron vererek +1 ile yüklenmiştir. Yani A yı III ile eşleştirebiliriz.
Fe ise bir elementin fiziksel ve kimyasal özelliklerini gösteren kimyasal türdür.Yani, B seçeneğini I ile eşleştirebiliriz.
Doğru Cevap D Seçeneğidir.


Aşağıdaki tabloda bazı değişimler ve bu değişimlerin bağ enerjileri verilmiştir. Tablodan yararlanarak 9. 10. ve 11. soruları cevaplandırınız.
Güçlü etkileşimlerle bağ enerjileri arasındaki ilişkiyi inceleyen Batuhan tablodan yararlanarak aşağıdaki sonuçları çıkarmıştır.
I. Fiziksel değişimler sırasındaki bağ enerjisi küçüktür.
II. Yalnızca bağ enerjisine bakılarak bir tepkimenin güçlü etkileşimlerden mi zayıf etkileşimlerden mi kaynaklandığı söylenemez.
III. Tepkimeye giren kimyasal türlerin kimlik özelliği değişmiş ise bu tepkime güçlü etkileşimler sonucunda gerçekleşmiştir.

9. Batuhan I. yargıya hangi değişim ya da değişimler sonucunda ulaşmıştır?

10. Batuhan II. yargıya hangi değişim ya da değişimler sonucunda ulaşmıştır?

11. Batuhan III. yargıya hangi değişim ya da değişimler sonucunda ulaşmıştır?
Yargılar:
I.Fiziksel değişimler sırasındaki bağ enerjisi küçüktür.
II.Yalnızca bağ enerjisine bakılarak bir tepkimenin güçlü etkileşimlerden mi zayıf etkileşimlerden mi kaynaklandığı söylenemez.
III.Tepkimeye giren kimyasal türlerin kimlik özelliği değişmiş ise bu tepkime güçlü etkileşimler sonucunda gerçekleşmiştir.

1) Batuhan I.yargıya I. ve III. değişimler sırasında ulaşmıştır. Bunlar yalnızca hal değişimini gösteren denklemlerdir ve zayıf etkileşimler söz konusudur. Ancak III. seçenekte enerji 40kj/mol'den büyük olduğu için güçlü etkileşim olarak da kabul edilebilir.

2)Batuhan II. yargıya III. değişime bakarak karar vermiştir. Hal değişimleri fiziksel değişimlerdir ve zayıf etkileşimler söz konusudur. Oysa bu dönüşüm için 40kj/mol'den fazla enerji gerekir.


3)Batuhan III. yargıya II. tepkimeye bakarak karar vermiştir. hidrojen ve oksijen molekülleri bir araya gelerek su molekülünü oluştururlar ve bu moleküllerin kimyasal özelliği tamamen değişir. Bu değişim sırasında 40kj/mol'den fazla enerji gerekir, bu da güçlü etkileşim göstergesidir.


MEB Yayınları 5.Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları9.SINIF KİMYA DERSİ MEB YAYINLARI DERS KİTABI DİĞER SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR