9.Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı 137. Sayfa Cevapları Fiziksel ve Kimyasal Değişimler
9.Sınıf Kimya MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları Güncellenen öğretim programlarına uygun olarak Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan 9. Sınıf MEB yayınlarının etkinlik cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. 2017-2018 Lise ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız. Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

9.Sınıf Kimya MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları (Yeni Müfredat 2018-2019)

KİMYASAL TÜRLER ARASI ETKİLEŞİMLER (3.Ünite)


9.Sınıf MEB Yayınları Kimya Ders Kitabı 137. Sayfa Cevapları Fiziksel ve Kimyasal Değişimler


9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Kimya Ders Kitabı Sayfa 137 Cevabı

Aşağıdaki olayları fiziksel/kimyasal ve 40 kj/mol’den büyük/40 kj /mol’den küçük olarak belirtiniz.

Ham petrolden benzin eldesi
Cevap:  Ham petrolden benzin eldesi , ilk bakışta Kimyasal Değişme olarak gelebilir ancak Petrolün ayrıştırılması ile benzin yada mazot elde edinilmesi , Ayrıştırma işleminden dolayı Fiziksel Değişmedir.

Toz şekerden pudra şeker eldesi Cevap:  Toz şekerden pudra şeker eldesinde şekerin kimliği değişmediğinden sadece toz halinden pudra haline geçtiği için Fiziksel Değişmedir.

Şeker pancarından şeker elde edilmesi Cevap:  Şeker pancarından şeker elde edilmesi " Fiziksel değişmedir." Kimliği değişmiyor veya yeni bir madde elde edilmiyor.Sadece görünüşü,şekli ve rengi değismektedir.

Sütün ekşimesi Cevap:  Sütün ekşimesi kimyasal bir değişmedir.

Sütten peynir eldesi
Cevap:  Sorumuzda, sütten peynir yapılmasını soruyor. Süt, artık peynir olmadığından kimyasal bir değişimle karşılaşmıştır. Eski haline gelemez. Bu yüzden cevabımız, kimyasal değişim olacak. 

Sudan hidrojen gazı eldesi Cevap:  Sudan hidrojen ve oksijen gazı eldesi ; suyun kendi kimliğini kaybedip hidrojen ve oksijen gazına dönüşmesi kimyasal bir değişmedir. Aynı zamanda oluşan maddelerden tekrardan su eldesi mümkün değildir.

Gümüşün kararması Cevap:  Gümüşün kararması kimyasal bir değişmedir.

Sodyum metalinin suda çözünmesi Cevap:  Sodyum metalinin suda çözünmesi ile yeni bir madde olan Sodyum Hidroksit (NaOH) ve hidrojen gazı (H) açığa çıktığı için Kimyasal Değişmedir.

Kırağı (çiğ) oluşumu Cevap:   Kırağı oluşumu, suyun buhar formundan direkt olarak donarak katı forma geçmesi durumudur. Özünde su buharıdır. Sıcaklıkla birlikte erirse su olur, daha sıcakta ise yeniden su buharı formuna döner. Bu yüzden kırağı oluşması, fiziksel bir değişimdir. 

Mumun yanması Cevap: 
Mumun erimesi fiziksel bir değişmedir.


MEB Yayınları 5.Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları9.SINIF KİMYA DERSİ MEB YAYINLARI DERS KİTABI DİĞER SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR