9.Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı 199. Sayfa Cevapları Virüsler
9.Sınıf Biyoloji MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları (Yeni Müfredat 2018-2019)Güncellenen öğretim programlarına uygun olarak Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan 9. Sınıf MEB yayınlarının etkinlik cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. 2017-2018 Lise ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız. Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

9.Sınıf Biyoloji MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları (Yeni Müfredat 2018-2019)

CANLILAR DÜNYASI (3.Ünite)

9.Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı 199. Sayfa Cevapları Virüsler

ARAŞTIRINIZ

Bakteriyofajın özelliklerini ve yaşam döngüsünü araştırınız. Bu konu ile ilgili bir sunu hazırlayınız.

Cevap:  Bakterileri enfekte eden virüslere “bakteriyofaj” denir.  Bakteriyofajların kabukları proteinden oluşur ve kabukları içerisinde de genetik materyallerini bulundururlar. Genetik materyalleri DNA ya da RNA olabilir.
Bakterijofajların “litik” veya “lizogenik” denilen iki tip hayat döngüleri vardır.
Litik döngüde konak hücre içerisinde çoğalan bakteriyofajlar, çoğaldıktan hemen sonra konak hücreyi parçalayarak etrafa yayılır.
Lizogenik döngü ise bakteriyofajınların genetik materyallerini konak hücrenin genetik materyaline dahil etmesiyle ve onunla birlikte eşleşmesiyle devam eden bir döngü biçimidir. Yani konak hücre içerisindeki bakteriyofaj sessiz bir şekilde hayatını sürdürür. Ancak besin kaynakları azalırsa, bakteriyofaj aktif hale gelir ve konak hücreyi parçalayarak litik döngüye geçebilir.


Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR