9.Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı 198. Sayfa Cevapları Hayvanların Biyolojik ve Ekonomik Önemi
9.Sınıf Biyoloji MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları (Yeni Müfredat 2018-2019)Güncellenen öğretim programlarına uygun olarak Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan 9. Sınıf MEB yayınlarının etkinlik cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. 2017-2018 Lise ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız. Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

9.Sınıf Biyoloji MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları (Yeni Müfredat 2018-2019)

CANLILAR DÜNYASI (3.Ünite)

9.Sınıf MEB Yayınları Biyoloji Ders Kitabı 198. Sayfa Cevapları Hayvanların Biyolojik ve Ekonomik Önemi

Sonuçlandırma

1. Vücut ısısı sabit olan omurgalı canlılar hangileridir?
CevapVücut ısısı ortam şartlarından etkilenmeyen yani sabit olan canlılara sıcakkanlı canlılar denir. Vücut sıcaklığı ortam şartlarına göre değişen canlılara ise soğukkanlı canlılar denir.
Omurgalı hayvanlar balıklar, sürüngenler, kurbağalar, kuşlar ve memeliler olmak üzere beşe ayrılır. Bu hayvanlardan kuşlar ve memeliler sıcakkanlı; sürüngenler, kurbağalar ve balıklar ise soğukkanlıdır. Omurgasız hayvanların tümü soğukkanlıdır.
Kısaca; vücut ısısı sabit olan omurgalı canlılar, kuşlar ve memelilerdir.

2. Solungaç solunumu yapanlar hangileridir?
Cevap<Yunus balıkları
<Kurbağa
<Balık ve çeşitleri
<su yılanı
Kısacası suda yaşayan canlılar bu tarz canlılar solungaç solunumu yapan canlılardır.

3. Hangi canlılar beslenme açısından otoburdur?
CevapSığır
Koyun – Keçi
Manda
Deve
Tek Tırnaklılar
Oriks
Bizon
Gergedan
Zürefa
Fil 

4. Hangi canlılarda başkalaşım görülür?
CevapBazı canlılar ilk yavruluk döneminde yavrusu oldukları canlıya benzemez, daha sonra yapısal değişikliklere uğrayarak ana canlıya benzer hale gelirler. Ergin hale geçene kadar geçirdikleri bu gelişim evrelerine başkalaşım denir. Başkalaşım geçiren hayvanlar şunlardır:
*Kurbağalar: Larva döneminde suda solungaç solunumu, ergin dönemde karada deri ve akciğer solunumu yaparlar.
*Eklem bacaklılar: böcekler, kabuklular, örümcekler, çok ayaklılar olmak üzere dörde ayrılır. Yumurtadan çıkan kurtçuğa larva denir. Larvanın ergin hale gelinceye kadar geçirdiği uyku dönemine pupa denir. Pupa dönemi karasinekte kabuk içinde, ipek böceğinde ise kendi salgıladığı ipekten yaptığı koza içinde geçirilir.
*Mercanlar: döllenme sonucu meydana gelen kirpikli larva küçük bir kurtçuğa benzer. Kirpikleriyle bir müddet serbest yüzdükten sonra kendini bir kayaya bağlar. Gelişimini tamamlayarak polip haline gelir ve kalkerli bir iskelet salgılar.
*Yumuşakçalar. Salyangoz, midye, istiridye, mürekkep balığı, sümüklü böcek, ahtapot örnek olarak sayılabilir.
*Süngerler
*Derisi dikenliler: deniz yıldızı, deniz kestanesi bu sınıfa girer.

5. Hangi canlılar yavrularını sütle besler?
CevapMemeli hayvan genel olarak yavrularini süt ile besleyen ve doğurmak sureti ile hayata getiren canlilarin tümünü ifade eder. 
Örnek vermek gerekirse;
Kaplan
Yarasa
Yunus
Kurt
Çakal
Aslan
Kokarca
Porsuk
Su samuru
Ayı


Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR