7. Sınıf Ada Matbaacılık Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 54. Sayfa Cevapları Türk Tarihinde Yolculuk 3.Ünite
7. Sınıf Ada Matbaacılık Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları
7. Sınıf Ada Matbaacılık Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları2017-2018 eğitim-öğretim yılı ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız. Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.


7. Sınıf Ada Matbaacılık Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 54. Sayfa Cevapları Türk Tarihinde Yolculuk 3.Ünite

Herhangi bir yer veya bölge, bir millete nasıl vatan olabilir? Örnek veriniz.
CevapHerhangi bir yer veya bölge, bir millet için ortak bir dil konuşulunca, ortak bir tarihsel geçmişe sahip olunursa, bir arada birlik ve beraberlik içinde ortak duygularını paylaşırsa ve son olarakta ortak kültürel değerlere sahip olunursa vatan olabilir.

Sultan Alparslan, askerlerine bu konuşmayı niçin yapmıştır?
CevapSultan Alparslan askerlerine bu konuşmayı, Allah’ın büyüklüğünü ifade etmek, askerlerine tercih hakkı verdiğini söylemek ve savaşın kazanılmaması ve kazanılması durumunda neler yapılması gerektiğini anlatmak için yapmıştır.

Sultan Alparslan, Türklerin istikbalini niçin Anadolu’nun fethinde görmüş olabilir?
CevapBizans imparatoru Romen Diyojen Anadolu’ya yapılan Türk akınlarını kesin şekilde durdurmak istiyordu. Bu amaçla büyük bir ordu oluşturarak yola çıktı. Büyük Selçuklu Devleti hükümdarı Sultan Alparslan bu orduyu Malazgirt ovasında karşıladı. Sultan Alparslan’ın barış önerisi korktuğuna yorumlanarak kabul edilmedi.
Savaşın kaçınılmaz olduğunu gören Sultan Alparslan askerleri ile birlikte Cuma namazını kıldı ve onlara moral verici bir konuşma yaptı. Savaş Türk atlı birliklerinin saldırısı ile başladı. Bozkır taktiğine aldanan Bizanslılar ağır bir yenilgi aldılar hatta mağrur imparator Romen Diyojen esir düştü. Böylece Bizans’ın gücü kırılmış Anadolu’nun kapıları sonsuza dek Türklere açılmıştı.

“Malazgirt Meydan Savaşı’nın Türk tarihi açısından sonuçları neler olmuştur?
Cevap1071 Malazgit Zaferi'nin en önemli sonucu tabiki Anadolu bir Türk yurdu olma yolunda kapılarını açmıştır. Her ne kadar daha önceden de seferler olsa da bu zaferle birlikte Anadolu'ya Türk göçü yoğun bir şekilde başlamıştır. 
Bu durum haliyle Bizans'ın İslam toprakları üzerinde baskısını azaltmada etkili olmakla birlikte Haçlı seferleri için önemli bir etken olmuştur.


7.SINIF SOSYAL BİLGİLER DERSİ ADA MATBAACILIK YAYINLARI DERS KİTABI DİĞER SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR