7. Sınıf Ada Matbaacılık Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 56. Sayfa Cevapları Türk Tarihinde Yolculuk 3.Ünite
7. Sınıf Ada Matbaacılık Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları
7. Sınıf Ada Matbaacılık Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları2017-2018 eğitim-öğretim yılı ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız. Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.


7. Sınıf Ada Matbaacılık Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 56. Sayfa Cevapları Türk Tarihinde Yolculuk 3.Ünite

Haçlı Seferleri Türklerin Anadolu’da ilerleyişini nasıl etkilemiştir?
Cevap:

Miryokefalon Savaşı’nın Türk tarihi açısından önemi nedir?
CevapMiryokefalon Savaşının kazanılmasıyla Anadolu’nun tapusu alınmıştır.
Türkler Bizans’a karşı son kez savunma savaşı yapmış, bu savaştan sonra Bizans savunmaya çekilmiş, Türkler taarruza geçmiştir.
Haçlı seferleri sırasında Bizans’a kaptırılan üstünlük geri alınmıştır.

Haçlı Seferlerine katılan ve başarısız olan kişilerin kilise ve din adamlarına karşı bağlılık ve güven duymalarında bir değişikliğe neden olmuş olabilir mi? Neden?
CevapHaçlı Seferleri sonucunda başarısız olan adamların kilise ve din adamlarının olan bağlılıklarında şu değişikliklere neden olmuştur;
Kilise ve din adamlarına duyulan güven sarsıldı.
Papa’nın otoritesi azaldı.
Haçlı Seferlerinden önce kilisenin hakimiyet alanı İstanbul ve Kahire’ye kadar uzanıyordu. Haçlı Seferlerinden sonra İtalya merkezi ile sınırlı kaldı.

Haçlı Seferlerine katılan birçok şövalye ve soylu kişilerin ölmesiyle derebeyliğin zayıflaması ve kralların siyasal gücünün artması arasında nasıl bir bağ kurulabilir?
CevapHaçlı Seferlerinde soylu kişiler ve şövalyeler ölünce sahibi oldukları derebeylikler zayıfladı, yıkıldı. Bu sebepten ötürü krallıkların gücü arttı.
Asıl derebeylikleri yıkan ise Haçlı Seferleri sonucu artan ticaret ile kralların ekonomik gücünün artmasıdır.

Haçlı Seferleri sonunda, Haçlılar Avrupa’ya hangi yenilikleri götürmüşlerdir?
Cevapİslam ülkelerindeki fen ve teknik eserler Avrupalı­larca öğrenilmeye başlandı. Bu durum Yeniçağ’­daki hü­manizm, rönesans, reform ve coğrafi keşiflere katkıda bulundu.
Avrupalılar, kâğıt yapımı ve matbaa tekniklerini öğrendiler. Bu durum Rö­nesansa, Reforma ve Hüma­nizme etkide bulundu.


7.SINIF SOSYAL BİLGİLER DERSİ ADA MATBAACILIK YAYINLARI DERS KİTABI DİĞER SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR