6. Sınıf Tuna Matbaa Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı 80. Sayfa Cevapları Bileşke Kuvvet Öğrendiklerimizi Değerlendirelim
6. Sınıf Tuna Matbaa Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları
6. Sınıf Tuna Matbaa Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları. 2017-2018 eğitim-öğretim yılı ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız. Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

2. ÜNİTE: KUVVET VE HAREKET

6. Sınıf Tuna Matbaa Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı 80. Sayfa Cevapları Bileşke Kuvvet Öğrendiklerimizi Değerlendirelim

Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Kuvveti gösterebilmek için kuvvetin hangi özelliklerinin bilinmesi gerekir?
Cevap: Kuvveti gösterebilmek için kuvvetin yönü, büyüklüğü ve doğrultusu gibi özelliklerini bilmek gerekir.

2. Bir cisme doğu-batı doğrultusunda, doğu yönünde ve 5 N büyüklüğünde bir kuvvet etki etmektedir. Bu kuvveti çizerek gösteriniz.
Cevap: 
6. Sınıf Tuna Matbaa Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı 80. Sayfa Cevapları Bileşke Kuvvet Öğrendiklerimizi Değerlendirelim

3. Yandaki şekillere göre aşağıdaki soruları cevaplayınız,
a) Cisimlere etki eden kuvvetleri çizerek gösteriniz.
Cevap: A şıkkı Doğu b kuzen c yerinde kalır d Doğu

b) Bu kuvvetlerin etkisinde cisimlerin hangi yönde ve doğrultuda hareket edeceğini nedenleriyle açıklayınız.
Cevap: A cismi=Doğu yönüne doğru hareket eder, Doğu-Batı doğrultusunda yer alır. Çünkü Doğu yönüne doğru 3+5=8N kuvvet uygulanır. 8>7 olduğu için cisim doğu yönünde ilerler.
B cismi=Kuzey yönüne doğru hareket eder, Kuzey-Güney doğrultusunda yer alır. Çünkü kuzeye doğru 6N, güneye doğru 4N kuvvet uygulanmıştır. 6>4 olduğuna göre cisim kuzey yönüne doğru hareket edecektir.
C cismi=5-5=0 olduğu için dengelenmiş kuvvettir, sabit kalır, hiç bir yöne doğru hareket etmez, doğrultusu yoktur.
D cismi=Doğu yönüne doğru hareket eder, Doğu-Batı doğrultusunda yer alır. Zaten kuvvet tek taraflıdır, sadece doğu yönüne doğru çekme kuvveti uygulanmıştır. Dolayısıyla cisim doğu yönünde ilerler.

c) Hangi cisim ya da cisimler dengelenmiş kuvvetlerin etkisindedir? Niçin?
Cevap: Dengelenmiş Kuvvet : Bir cisme etkiyen kuvvetlerin bileşkesi yani net kuvvet 0 ise bu cisme etki eden kuvvetlere dengelenmiş kuvvetler denir. Dengelenmiş kuvvetlerin etkisinde olan cisimler önceki hareketlerine aynı şekilde devam ederler. Cisim başlangıçta duruyorsa durmaya, hareket ediyorsa sabit hızlı hareket etmeye devam eder. Kitaplıkta duran kitaplar, saatlerde bulunan saniyenin aynı hızda hareket etmesi vs dengelenmiş kuvvetlere örnek olarak verilebilir.
Dengelenmemiş Kuvvet ise, Bir cisme etkiyen kuvvetlerin bileşkesi yani net kuvvet 0 değil ise bu cisme etki eden kuvvetlere dengelenmemiş kuvvetler denir. Dengelenmemiş kuvvetlerin etkisinde olan cisimler ise ya hızını yada hareket yönünü değiştirirler. Durağa yaklaşan bir belediye otobüsü , havaya fırlatılan bir taş vs dengelenmemiş kuvvetlere örnek olarak verilebilir.
Yukarıda anlatılanlar göz önüne alındığında,
Sabit süratli bir cisim dengelenmiş kuvvetlerin etkisindedir.


6.SINIF FEN BİLİMLERİ DERSİ TUNA MATBAA YAYINLARI DERS KİTABI DİĞER SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR