6. Sınıf Tuna Matbaa Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı 71. Sayfa Cevapları Bileşke Kuvvet
6. Sınıf Tuna Matbaa Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları
6. Sınıf Tuna Matbaa Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları. 2017-2018 eğitim-öğretim yılı ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız. Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.


Sitemizde yayınlanan çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

2. ÜNİTE: KUVVET VE HAREKET


6. Sınıf Tuna Matbaa Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı 71. Sayfa Cevapları Bileşke Kuvvet

Bovling oyununda top labutlara çarptığında labutlar devrilir. Labutlara çarpması için topa kuvvet uygulanır. Uygulanan kuvvet topu harekete geçirir. Kuvvetin topun hareketine etkisini açıklayabilmek ve kuvveti gösterebilmek için kuvvetin özelliklerinin bilinmesi gerekir. Acaba kuvvetin özellikleri nelerdir?

Kuvvetin cisimler üzerindeki etkisinin nasıl olacağını tahmin edebilmek için kuvvetin özelliklerini iyi belirlemeliyiz. Kuvveti tam olarak tanımlayabilmek için yönünü, doğrultusunu ve büyüklüğünü bilmemiz gereklidir. Örneğin, lunaparkta bindiğimiz bir çarpışan arabaya karşımızdan gelen bir başka araba çarptığında arabamızın hareketinin bu durumdan nasıl etkileneceği, arabamıza etki eden kuvvetin yön, doğrultu ve büyüklüğüne bağlıdır. Bu nedenle çarpışmadan sonraki hareketimizi tanımlamak için diğer araba tarafından arabamıza uygulanan kuvvetin aynı büyüklükte olması tek başına yeterli olmaz. Uygulanan kuvvetlerin yön ve doğrultu özellikleri de önemlidir. Benzer şekilde bowling (bovling) oynayan kişilerin labutların tamamını devirebilmeleri için topun labutlara uyguladığı kuvvetlerin uygun yön, doğrultu ve büyüklükte olması gerekir. Misket oynarken misketimizin diğer bir miskete çarptığında ne olacağı yine misketimizin diğer miskete uyguladığı kuvvetin yön, doğrultu ve büyüklüğüne bağlıdır. Futbol örneğinde ise topla birlikte hareket eden bir oyuncuyu, arkadan gelen bir başka oyuncu çektiğinde farklı durumlar olabilir. Gole giden oyuncu bu durumdan hiç etkilenmeyebilir veya kısmen dengesi bozulup sendeleyebilir ve hareketine devam edebilir. Ya da tamamen dengesini kaybedip düşebilir. Tüm bu durumlar, arkadan müdahâle eden oyuncunun uyguladığı kuvvetin yön, doğrultu ve büyüklüklerine bağlıdır.


6.SINIF FEN BİLİMLERİ DERSİ TUNA MATBAA YAYINLARI DERS KİTABI DİĞER SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR