12. Sınıf Lider Yayınları Coğrafya Ders Kitabı 83. 89. 90. 91. 92. 93. 94. Sayfa Cevapları
12. Sınıf Lider Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları12. Sınıf Lider Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları. 2017-2018 eğitim-öğretim yılı ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız. Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.


4. Bölüm:MEKANSAL BİR SENTEZ: TÜRKİYE


12. Sınıf Lider Yayınları Coğrafya Ders Kitabı 83. Sayfa Cevapları

Atlasınızdan yararlanarak Türkiye’deki başlıca sıradağları yukarıdaki harita üzerinde gösteriniz. Bu dağların üzerine Kalkanlı, Kop, Gülek, Sertavul ve Çeltikçi geçitlerini işaretleyiniz. Dağların uzanış yönü ile kara ve demiryolları arasındaki ilişkiyi açıklayınız.

CEVAP: Ülkemizde Kuzey Anadolu  Dağları ve Toroslar  Doğu  Anadolu’nun yüksek engebeli dağlık arazi yapısı kara ve demir yolu ulaşımını zorlaştıran coğrafi faktörlerdendir.

Kara ve demir yollarımız genel olarak dağ sıralarının uzanışına uygun bir coğrafi dağılış gösterir.Özellikle dağların doğu batı doğrultusunda birbirine paralel olarak uzanması güney kuzey yönlü yolların yapılmasını güçleştirmiştir.
Bundan dolayı da genelde dağların uzanış yönü olan doğu batı doğrultusunda gelişme göstermiştir.


12.SINIF COĞRAFYA DERSİ LİDER YAYINLARI DERS  KİTABI DİĞER SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR