12. Sınıf Lider Yayınları Coğrafya Ders Kitabı 79. Sayfa Cevapları
12. Sınıf Lider Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları12. Sınıf Lider Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları. 2017-2018 eğitim-öğretim yılı ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız. Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.


4. Bölüm:MEKANSAL BİR SENTEZ: TÜRKİYE

12. Sınıf Lider Yayınları Coğrafya Ders Kitabı 79. Sayfa Cevapları

1. Yaşadığınız yerde ulaşım daha çok hangi yollarla yapılmaktadır? Araştırınız.
CEVAP: Kişisel cevap

2. Yakın çevrenizde ulaşımı olumsuz yönde etkileyen faktörler nelerdir? Listeleyerek sınıfa getiriniz.
CEVAP: Kişisel cevap

3. Ulaşımın ülke ekonomisi açısından önemine yönelik düşüncelerinizi defterinize yazarak sınıfınızda okuyunuz.
CEVAP: Ulaşım, günümüzde en önemli konulardan birisidir. Bir ülkenin sahip olduğu gelişmişlik oranında önemli bir etkiye sahip olan ulaşım, tüm türleri ile ilgili alanlara hizmet götürülebilmesi ve aynı zamanda bu alanların denetim altında tutulmasını sağlar. Bugün, çeşitli amaçlar doğrultusunda yaptığımız yolculuklar, çok uzak bir döneme gitmeye gerek kalmaksızın, son 10 yıllık süreçte dahi önemli bir gelişim kaydetmiştir.
Ülkemizin sahip olduğu coğrafi koşullar düşünüldüğünde Karadeniz, Akdeniz ve Doğu Anadolu gibi bölgelerde yer şekilleri nedeniyle ulaşımın daha zor ve daha çok geçitler aracılığıyla gerçekleştirildiği, kara yolu dışında hava taşımacılığının önem kazandığı görülmektedir. Ege, Marmara, Güneydoğu ve İç Anadolu gibi bölgelerimizde ise yer şekillerinin sade olmasıyla ulaşım imkanlarının daha gelişmiş olduğu görülür.

Ulaşım imkanlarında yaşanan sorunlar aynı zamanda bölgenin ekonomik ve nüfus yapısı üzerinde de etkilidir. Ulaşımın yeterli oranda sağlanmadığı bölgelerden diğer bölgelere hızla göç dalgaları yaşanmaya başlamakta, ekonomik anlamda faaliyetler çok daha geç iletilmektedir.


12.SINIF COĞRAFYA DERSİ LİDER YAYINLARI DERS  KİTABI DİĞER SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR