12. Sınıf Lider Yayınları Coğrafya Ders Kitabı 75. Sayfa Cevapları
12. Sınıf Lider Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları12. Sınıf Lider Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Cevapları. 2017-2018 eğitim-öğretim yılı ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız. Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.


4. Bölüm:MEKANSAL BİR SENTEZ: TÜRKİYE

12. Sınıf Lider Yayınları Coğrafya Ders Kitabı 75. Sayfa Cevapları

1. Türkiye’yi nüfus yoğunluğu haritasına göre yoğun, seyrek ve orta derecede nüfuslanmış bölgelere ayırınız. Yaşadığınız yerin hangi bölgede yer aldığını belirtiniz. (Seyrek nüfus 1-40 km2/ kişi, orta derecede 40-500 km2/kişi, yoğun nüfus 500+ km2/kişi)
CEVAP: Türkiye'de Nüfusun Yoğun Olduğu Kesimler
1.     Çatalca-Kocaeli Bölümü başta olmak üzere Marmara Bölgesi,
2.     Ege Bölümü,
3.     Çukurova ve Akdeniz kıyı kesimi,
4.     Doğu Karadeniz'in kıyı kesimleri,
5.     İç kesimlerde verimli alüvyal ovalar.
Türkiye'de Nüfusun Seyrek Olduğu Kesimler
1.     Doğu Karadeniz'in iç kesimleri,
2.     Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki yüksek platolar,
3.     Hakkari Bölümü(Doğu Anadolu)
4.     Menteşe Yöresi(Akdeniz)
5.     Teke ve Taşeli platoları(Akdeniz)
6.     Yıldız Dağları Bölümü(Marmara)

2. Türkiye’yi yıllık ortalama sıcaklık haritasına göre soğuk (0-8°C), ılıman (9-15°C) ve sıcak (16+°C) gibi bölgelere ayırınız. Yaşadığınız yerin hangi bölgede yer aldığını belirtiniz.
CEVAP: 

3. Türkiye’yi yıllık ortalama yağış haritasına göre çok yağışlı (800mm+), orta derecede yağışlı (400-800mm) ve az yağışlı (200-400mm) olmak üzere bölgelere ayırınız. Yaşadığınız yerin hangi bölgede yer aldığını belirtiniz.
CEVAP: 

4. En çok yağış alan, en sıcak ve nüfus yoğunluğu en fazla olan bölgeleri karşılaştırınız. Bu bölgeler arasında belirtilen özellikler bakımından nasıl bir ilişki olduğunu açıklayınız.
CEVAP:

5. Sıcaklık ve yağış haritalarını göz önünde bulundurarak bu özelliklerin yaşadığınız yerin nüfus yoğunluğuna etkisini açıklayınız.

CEVAP:


12.SINIF COĞRAFYA DERSİ LİDER YAYINLARI DERS  KİTABI DİĞER SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum Yazın

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR